Aşk Hormonu Ruhsal Aydınlanma Duygumuzu Arttırıyor

0

Mesele sadece aşk hormonuyla ilgili değil : Duke Üniversitesi’ndeki yeni bir araştırmaya göre, oksitosin manevi yaşamımızı destekliyor olabilir.

Duke Today’deki bir röportajında başyazar Patty Van Cappellen “Öyle görünüyor ki oksitosin vücudumuzun manevi inançlarını destekleyen bir parçası.” dedi. Social Cognitive and Affective Neuroscience ‘de yayınlanan bu çalışmaya katılan orta yaşlı 83 kişi oksitosin alanlar(burun içi yoluyla) ve almayanlar olarak iki gruba ayrıldı.

Sonrasında, oksitosin verilenler, maneviyatın yaşamımızda önemli bir yer tuttuğuna benzer cümleler söylediler ve diğer yaşayan varlıklarla iletişim kurduklarını hissettiklerini, “bütün yaşamın bir zincirden gibi birbirine bağlı olduğunu ” ve “İnsanları birbirine bağlayan maneviyatın veya bilincin daha yüksek bir yüzeyi vardır. ” cümlelerinde uzlaştıklarını da belirttiler.

Meditasyon süreci boyunca , hormonal artış yaşayanlar “korku, minnettarlık, umut, ilham, ilgi, aşk ve huzur” duygularına benzer bir durum içindeydiler ve bu durum bir hafta sonra bile devam etti.

Van Capellan ayrıca şunları belirtti : “Maneviyat bir çok faktörden etkilenir ve karmaşıktır ancak; oksitosin, dünyayı nasıl algıladığımız ve neye inandığımızı etkileyecek gibi görünüyor.”


Çeviren:Sibel Kurt

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz