Asteroit Avcısı Meşhur Teleskop, Çökme İhtimaline Karşı Aceleyle Sökülüyor

0
1350
NAIC Arecibo Gözlemevi/NSF/Business Insider

Dünyanın en simgesel gökbilimsel gözlemevlerinden biri, tamir edilemeyecek kadar dağıldı. Şimdiyse tamamen çökme tehlikesi altında.

Beklenmedik şekilde kopan iki kablonun ardından mühendisler, Arecibo Gözlemevi’nin 305 metrelik radyo teleskobunun yapısal açıdan çok güvenilmez olduğuna, onu tamir etmeye çalışan işçilerin ise hayatlarını tehlikeye atacaklarına karar vermişler. Bu yüzden Porto Riko teleskobunun sahibi ABD Ulusal Bilim Derneği (NSF), teleskobu hizmetten çıkarmaya karar vermiş.

Simgesel Arecibo Teleskobu’nda Bir Kablo Daha Koptu, Bilim İnsanları Endişeli

Şimdiyse mühendisler, dünyanın en büyük radyo teleskoplarından birini kendi üzerine çökmeden güvenli şekilde nasıl sökeceklerini çözmek için yarışıyor. Bu yapı o kadar güvenilmez ki, mühendisler tehlikeyi ve böyle bir çöküşün zamanını değerlendirmek için bile teleskoba yaklaşamıyor.

NSF’nin Gökbilim Bölümü müdürü Ralph Gaume, dün sabah gerçekleştirdiği bir basın toplantısında “Kabloları dengeleme veya test etme girişimleri bile bu felaket çöküşü hızlandırmakla sonuçlanabilir” diyor.

Asılı haldeki radyo anteni ve destek kuleleri, çanağın üzerine çökebilir. NAIC Arecibo Gözlemevi/NSF/Business Insider

Arecibo teleskobu, 57 yıllık ömründe Dünya’nın yakınından geçen tehlikeli asteroidleri aramış, uzaylı yaşamına dair işaretler bulmaya çalışmış ve güneş sistemimizin ötesindeki ilk gezegeni keşfetmiş. Arecibo, 1974 yılında muhtemel uzaylılarla iletişim kurmak amacıyla Dünya’dan gönderilen en kuvvetli yayınları ışınlamış.

Arecibo’daki Porto Riko Üniversitesi’nde Gezegen Sürdürülebilirlik Laboratuvarı müdürü olan Abel Mendez, “Haberleri duyunca tamamen yıkıldım” diyor. Mendez, 10 yaşından beri gözlemevinin yakınında yaşıyormuş ve son on yılda uzman olarak çalışmış.

“Kabul etmesi zor. Hayatınızdaki önemli birini kaybetmeye benziyor. Evet, 2020 yılı iyi değil.” diyor.

Morgan McFall-Johnsen, Dave Mosher/Business Insider. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here