Astronotlar , Uluslar Arası Uzay İstasyonu’na 2018 ‘e Kadar Uçak Seferi Yapamayacak

0

Amerika’nın Uluslar Arası Uzay İstasyonu’na astronot göndermesi birkaç seneyi bulacak.Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) başmüfettişliği Kabin Mürettebatı Programı’nın (Commercial Crew Program*) son durumuyla ilgili denetim raporunu yayınladı.SpaceX ve Boeing ortaklığıyla Uzay İstasyonu’nun taşımacılığının gelişmesi adına kurulan program yetersiz kaldı.

Raporda

‘’Bütçe kesintileri gecikmeye sebep olurken , tarafların uzayaraçlarında görülen teknik sorunlar, şu an planlamadaki aksamaların bir diğer nedeni ’’

olarak belirtildi. Bu sorunlar, uzay aracının büyüklüğüne , Boeing‘in kalkışı sırasında oluşan titreşimlere ve SpaceX’in kapsülünün okyanusa iniş sırasında su almasına bağlı olarak yaşandı.

Amerika Birleşik Devletleri Uzay Mekiği Programı (Space Shuttle Program) 2011’de sonlandığından bu yana Uluslar Arası Uzay İstasyonuna ulaşmak için ABD , Rusya’nın uzay dairesinin de desteğini aldı.SpaceX Uzay İstasyonu’na her ne kadar başarılı bir iniş yapsa da , astronotları taşıyan ilk uçuşlarının 2018’den önce olması mümkün görünmüyor.

 

*Commercial Crew Program: NASA’nın ; Uzay İstasyonu’ndan alçak yörüngeye kabin mürettabatı uzay taşımacılığını geliştirmek amaçlı kurmuş olduğu program


Sercan Kule

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz