Asus’tan OLED ekranlı dizüstü PC

0
167

Asus’un Vivobook Pro serisine ait olan ve oyuncular için önemli avantajlar sunan K3400PH dizüstü PC, ilk kullanım sırasında size Windows 10 mu yoksa 11 mi kullanmak istediğinizi soruyor ve tercihinize göre ilgili işletim sisteminin kurulumu ve güncellemesi gerçekleşiyor. Cihazı açar açmaz ilk dikkat çeken şeyse 14 inçlik parlak OLED ekran. Ekrandaki yüksek kontrast, pantone onaylı canlı renkler ve keskinlik, oyunlarda ve uygulamalarda keyifli bir kullanım sunduğu gibi, uzun süre ekran başında kaldığınızda gözlerinizin daha az yorulmasını da sağlıyor. Ekranın asıl farkı ise youtube başta olmak üzere video izlerken ortaya çıkıyor. Eğer dizüstü PC’de çok film izleyen biriyseniz 2880 x 1800 (2,8K) piksel çözünürlüklü, 90 Hz yenileme oranına ve sadece 0,2 ms tepki süresine sahip monitörü çok beğeneceksiniz.

Monitörün bu kadar iyi olmasının altında elbette ürünün oyuncular için tasarlanmış olması yatıyor. %100 DCI-P3 renk gamutu ise dizüstü PC’nin oyunlarda ortaya koyduğu görsel şölenin anahtarı. 600 nit’lik HDR destekli OLED ekran, teknik üstünleri sayesinde parlaklığı açmasanız bile her şartta kaliteli ve keskin bir görüntü sunabilmesiyle bu sınıftaki rakiplerinden ayrılıyor. Dahası monitörün neredeyse çerçevesiz olması hem ekrana daha fazla konsantre olmanızı hem de dizüstü PC’nin genel olarak boyutlarının küçük olmasını sağlamış.

Hem oyun hem de iş ve okul için

Üretkenliğe yönelik PC’lerle oyuncular için tasarlananla arasındaki mükemmel kesişme noktasında bulunan Asus Vivobook Pro K3400PH, sadece 1,4 kg’lık ağırlığıyla taşınabilirlik konusunda da iddialı (31,7 x 22,8 x 1,92 cm). Her ne kadar test ettiğimiz modelde (K3400PH) işlemci olarak Core i7-11370H (3,3 GHz, 4 çekirdek 8 iş parçacığı, 4,8 GHz Turbo) kullanılmışsa da K3400 koduna sahip daha uygun fiyatlı, aynı tasarımı ve genel özellikleri paylaşan i5 işlemcili modeller de mevcut. İncelediğimiz modeli oyuncular için özel yapansa elbette üründeki nVidia GTX 1650 ekran kartı. Bu ekran kartı, özellikle kullanılan i7 işlemcinin de yardımıyla makul kalite ayarlarında oyunlarda akıcı ve keyifli bir deneyim sunuyor. 512 GB NVMe SSD ve 16 GB bellek ise dizüstü PC’nin diğer donanım özellikleri arasında. 720p çözünürlükteki kamera tatminkâr bir görüntü kalitesi sunsa da asıl beğenimizi kazanan özelliği minik bir mekanik anahtarla kullanmadığınızda lensin önünün kapatılabilmesi oldu.

Asus Vivobook Pro K3400PH, yoğun CPU ağırlıklı bir sistem testi olan Geekbench 5’te, özellikle tek çekirdek performansı açısından dikkate değer bir tablo ortaya koydu. 

Diğer özellikler

Dizüstü PC’deki arka aydınlatmalı klavye oldukça rahat. Dokunmatik yüzeyse son derece geniş ve üst köşedeki bölümlere dokunduğunuzda bu kısımda sizi “gizli” bir nümerik klavye karşılıyor. Yapay zekâ destekli gürültü azaltımı ise sesli görüşmelerde karşı tarafın sizi daha net duymasını sağlıyor. 63 W’lık 3 hücreli Li-Ion pil, özellikle başarılı ekran özelliklerinin de katkısıyla 5 saatin üzerinde bir çalışma sunabiliyor. Özel soğutma tasarımı sayesinde sistemi zorlayan testler sırasında rahatsız edici bir fan gürültüsüyle karşılaşmadığımız Asus Vivobook Pro K3400PH, Thunderbolt 4 (ekran ve güç bağlantısı destekli), HDMI 1.4, USB 3.2, 2 adet USB 2.0 ve MicroSD kart yuvalarıyla donatılmış.

 

Yaygın oyun testlerinden biri olan Resident Evil 6’yı 1920×1200 çözünürlükte test ettik ve dizüstü bu testten alnının akıyla çıkmayı başardı. 

Sonuç

Prestijli teknoloji ödüllerinden Red Dot Tasarım Ödülü’ne (2021) sahip olan Asus Vivobook Pro, K3400PH modelindeki dikkatle seçilmiş bileşenlerle neredeyse tüm kullanıcı ihtiyaçlarını karşılayabilen bir ürün ortaya koymuş. İş, oyun, eğitim ve internet gibi temel kategorilerdeki yüksek performansını, başarılı bir ergonomi ve üstün teknik özelliklerle birleştiren bu dizüstü, son dönemde test ettiğimiz dizüstü PC’ler arasında müstesna bir yere sahip oldu.

Dizüstü PC’yi test ederken kullandığımız DirectX 11 destekli bir benchmark olan Unigine Heaven’ı da benzer şekilde 1920 x 1200 çözünürlükte çalıştırdık.   

Ürün hakkında daha fazla bilgi için: Buraya tıklayabilirsiniz. 

Ürünü satın almak için: Buraya tıklayabilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here