Atık Azaltma Yöntemleri Kullanarak Doğayı Daha Az Kirletmek Mümkün

2
Why does this garbage can look like it's on an emo-core album cover from 1998? Shane Rounce via Unsplash

Çöpü Azaltacak 14 Değişik Ürün

Çöp çıkarma alışkanlığından nasıl mı kurtulalım; işte bunun için faydalı olabilecek bazı öneriler:
Bu çöp tenekesi; 1998’lerden kalma, duygusal bir albüm kapağına benziyor. Fotoğraf: Shane Rounce via Unsplash

Normal bir insan günde ortalama 2 kg çöp çıkarıyor. Öte yandan, şimdiye kadar üretilen tüm plastiklerin sadece yüzde 9’u geri dönüştürülebildi. Yaşam biçimlerimiz çöp üretmeyi çok kolay hale getiriyor olsa da, inorganik atıkları azaltmanın da bir çok yolu bulunuyor.

Ürün listeleri dünyayı değiştiremez, ama davranışlardaki radikal değişiklikler ve az atık çıkarmayı hedefleyen çözümler, gezegene olan etkimizi oldukça değiştirebilir. Aşağıdaki 14 ürün, kararlılık ve planlama ile birleştirilirse çevresel doğrulara giden bir yolculuğa çıkmamıza imkan verebilir.

Tekrar Kullanılabilir Market Çantaları
Amazon

Tercihiniz kese kağıdından yanaysa, bu gerçekten harika! Markete giderken yeniden kullanılabilir poşet götürseniz, daha da iyi. Mesela, dün marketten Oreos ve yumurta aldığınızda kullandığınız plastik poşeti yeniden kullanarak güzel bir başlangıç yapabilirsiniz. Hazır olduğunuzda ise, markete giderken götürmek için kendinize yeniden kullanılabilir, alış veriş poşetleri satın alabilirsiniz. Fotoğraftaki ürünün paketi, iki adet, çuval bezi ve pamuktan üretilmiş taşıma çantası ihtiva ediyor. Fiyatı 14 $.

Tekrar Kullanılabilir Ürün Poşetleri
Amazon

Sırada, marketten aldığınız taze sebzelerin konduğu, naylon ürün poşetleri var. Yeniden kullanılabilir ürün poşetleri, onların yerini alabilir, hatta bunlar, fermuarlı, dayanıklı, favori saklama poşetlerini bile, hem de uzun vadeli olarak, ikame edebilirler. Birbirine geçirilmiş beş ürün poşeti bir arada, üst kısımlarından iple büzülerek kapatılıyorlar, yıkanabiliyorlar ve yan taraflarına içinde ne olduğunu size hatırlatacak renkli etiketler dikilmiş. Fiyatı: 9 $.

Kalıp şampuan
Amazon

Plastik kaplarda aldığınız ürün sayısını – sıfırlayamasanız bile – azaltın. Çok kolaymış gibi görünse de, aslında oldukça zor. Boş şampuan şişenizle markete giderek, şunu doldurur musunuz lütfen diyemezsiniz. Onun yerine doğal, el yapımı kalıp şampuan kullanmayı deneyebilirsiniz. Fiyatı: 9 $.

Tekrar Kullanılabilir Kahve Filtresi
Amazon

Diyelim ki, yılın her günü filtre kahve yapıyorsunuz. Bu, 365 tane çöp olan kağıt filtre anlamına gelir. Oysa ki, Chemex  gibi, bazı üzerinden dökmeli kahve makineleri için özel olarak üretilen, organik, kendir kahve filtreleri, bakteri ve küf üretmiyor, ayrıca sıcak suyla da yıkanabiliyor. Fiyatı: 8 $.

Tekrar Kullanılabilir Kahve Kapları
Amazon

Kullan at, kahve kapları kullandığınız günler artık sona ersin. Kahvenizi akşamdan öğütüp, yeniden kullanılabilir kahve kabında sabaha kadar saklayabiliyorsunuz. Set fiyatı: 10 $.

Saklama Fincanı
Amazon

İşe beraberinizde bir saklama fincanı getirin. Her sabah, köşedeki dükkandan kahve alıyorsanız, kendi tekrar kullanılabilir kabınızı da yanınızda getirmek isteyebilirsiniz. Bu saklama kapları camdandır, BPA (Bisfenol A’nın kısaltması, temas ettiği gıdaya geçer ve bu geçme işi sıcaklık ile artar) -içermeyen plastik kapakları vardır, parmaklarınız sıcaktan yanmasın diye fincanın etrafında bir mantar halka da mevcuttur. 200 gr, 350 gr ve 450 gr olmak üzere üç farklı boyutuyla gelmektedir. Fiyatı: 27 $.

Kompostçu Çöp Kovası
Amazon

Yiyecek artıklarını, besinden-zengin gübreye dönüştürün, böylece hem atıklar azalır, hem de bahçenize önemli besin ve mikroorganizmalar vererek, daha sağlıklı bitkiler yetiştirmeye başlarsınız. 28 cm boyundaki, Vremi kompostçu (atıkları gübreye dönüştüren) çöp kovası, 4,5 litre atık alabiliyor, sızdırmaz paslanmaz çelikten imal edilmiş, tekrar kullanılabilir kömür filtresiyle koku kontrolü de sağlıyor. Bulaşık makinesinde yıkanabilir. Fiyatı: 23 $.

Tekrar Kullanılabilir Yetişkin Bezleri
Amazon

Yaşam koşulları zorlaşmış kişilere özel. Yetişkin bezlerinin dış yüzeyi, esnek, su geçirmez, havadar,  PUL – Poliüretan Laminat – malzemesinden imal edilmiş. İç kısmı rahat, nemi emen, ıslak sarfiyatı geçiren süet kumaştan mamuldür, onun altında emici mikro fiber kumaş bulunmakta. Set, altı elastik-bel yetişkin bezi ve içliği ile geliyor. Temizlemek için, katı atıklar tuvalete atıldıktan sonra, çalkalanarak leğene bastırılıyor. Sonra da çamaşır makinesinde, çok amaçlı çamaşır deterjanıyla, normal programda yıkanabiliyor. Fiyatı: 27 $.

Cam Kavanozlar
Amazon

Cam kavanozları, yaş ya da kuru gıdaları saklamak için, meyve ve sebzeleri konserve yapmak için veya işe öğlen yemeği götürmekte kullanabilirsiniz. Fiyatı: 21 $.

Metal Pipet
Amazon

Pipetsiz de yaparım diyebilirsiniz, ama sıvı meyve pürelerini seviyorsanız ama içmekte zorlanıyorsanız, bu paslanmaz çelik pipetler tam size göre olabilir. Fiyatı: 7 $.

Tekrar Kullanılabilir Pedler
Amazon

Wegreeco menstrüel pedler, tekrar kullanılabiliyor ve yıkanabiliyor. Bambu iç tabakalar geçirgen ve kokuları nötralize ediyor, dış kısım sızıntıyı önleyen su geçirmez kumaştan (yine PUL). Set, beş adet ve üç farklı ebatta geliyor. Temizlemek için, pedleri soğuk suda çalkalayarak, tamamen doğal bir çamaşır deterjanı ile yıkayabilirsiniz. Kuruturken, zarar görmemesi için, düşük ısı kullanmak gerekiyor veya ipe asılarak kurutulabilir. Fiyatı: 22 $.

Eko Hazneli Yazıcı
Amazon

Epson EcoTank kartuşsuz yazıcılarda, yazıcının geniş mürekkep bölmelerine akan, ucuz şişe mürekkeplerden kullanabilirsiniz. Hazneler doluyken, yaklaşık 20 kartuşa eşdeğerdir. Böylece, büyük miktarda plastik atığın da önüne geçmiş oluyorsunuz. Fiyatı: 250 $.

Bevel Traş Makinesi
Amazon

Bevel, güvenli traş makinesi – pirinç – çift taraflı traş bıçağı, iritasyon ve kesikleri önlüyor. Bununla, kullan-at traş makinesi kullanımının önüne geçiliyor. Fiyatı: 42 $.

Bitki Bazlı Diş Fırçaları
Amazon

Yine, düzenli atılan plastik eşyaların önüne geçiyoruz. Bitki bazlı diş fırçaları, plastik içermeyen ambalajıyla geliyor. Köpüren yumuşak, doğal kıl fırçalar kullanılmış ve tutma kısmı da organik bambudan. Fiyatı: 17 $.

2 YORUMLAR

 1. Hem tasarruf yapmak hem de gezegenimizin geleceği için sürdürülebilirliğe önem vermek ve bu konuda çalışmalar yapmak konusunda hepimize görevler düşüyor aslında.

  Çok basit ve küçük adımlarla atıklarımızı azaltmamız mümkün.

  Ben atıklarımı azaltmak için:

  – Poşet çay satın almayı bıraktım.
  – Islak mendil satın almayı bıraktım.
  – Duş jeli satın almayı bıraktım.
  -Artık üzerime büyük gelen ve giydiğimde rahat hissetmediğim kıyafetlerimi çöpe değil tekstil kutusuna attım.

  Detaylı bilgi edinmek için blog sayfamı ziyaret edebilirsiniz: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/bu-hafta-atiklarimi-azaltmak-icin-neler-yaptim/

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz