Avustralya’daki Alev Fırtınasını Gösteren Video, Alevlerin Ne Kadar Hızlı Yayıldığını Gözler Önüne Seriyor

0
571

Avustralyalıların hepsi, artık bu tavsiyeyi biliyor: Söndürülmesi güç orman yangını tehlikesi olduğunda, beklemeden kaçın. O ilk alevler görülmeden çok önce bir plan yapın ve o plana bağlı kalın.

Araç kamerasıyla çekilen videonun gösterdiği üzere, kontrol edilemeyen bir orman yangınının sizi yutmasından kaçınmak ve güvenli şekilde kaçmak için her saniye önem taşıyor.

Yeni Güney Galler eyaletindeki kıyı şehri Shoalhaven yakınında birkaç hafta önce çekilen bu görüntüler, Dunmore Kırsal İtfaiye ekiplerinin Currowan eyalet ormanı boyunca ilerleyen alevleri bekleyişini gösteriyor.

4th January 2020 Dunmore 1 Overrun

4th January 2020Currowan Fire ShoalhavenDunmore 1 Crew 5Overrun Dash CamTimely reminder how quick a fire can impact under a southerly wind which hits 10 minutes earlier than forecasted.Our Brigade was tasked to undertake property protection ahead of the Southerly Wind which is expected to hit around 19:10 hours in Tomerong.18:59.14 Crew has set up for property protection and receiving supplies from other units. You will notice there is no current wind in the area.18:59:24 Southerly wind begins to hit the area.19:00.05 Crew brace for property protection, which is out of view on the left side of our truck.19:00.10 Day turns to night.19:00.25 Ember attack commences.19:00.40 Southerly wind hits at 100kph.19:01.00 Extreme ember attack, spot fires and overrun hits our crew and truck.19:01.22 Crew member activates cab sprays to protect truck as fire spreads rapidly to the North.19:01:35 Crew continue to protect themselves, property and truck.19:02.14 Cab sprays turned off. Visibility still poor with ember attack continuing to hit.19:02.40 Cab sprays activated again for protection.This goes to show what happens in just over 3 minutes. The crew continues for another 9 minutes on the ground bringing a massive positive outcome, with a complete safe crew, protected truck and property saved.People are reminded to adhere to the warnings when given from the appropriate services as this is not a pleasant place to be when a fire impacts at any time, especially at short notice.Ensure your Bushfire Plan is in place.Kind Regards Dunmore RFS.

Dunmore Rural Fire Brigade paylaştı: 28 Ocak 2020 Salı

Rüzgar yön değiştirmeden önce evleri korumakla görevlendirilen takım, hazırlanmaya vakti olduğunu düşünüyor. Fakat yanılıyorlar. Güneyden esen kuvvetli rüzgar, beklenenden 10 dakika önce geliyor.

Közler kar gibi yağarken, gün ışığı ise duman ve kül örtüsünün altında aniden kayboluyor. Hızlı şekilde güç kazanıp kasırga benzeri bir kuvvete dönüşen ani rüzgarlar, bölgeyi saatte 100 km hızla dövüyor.

Birkaç itfaiye erinin geri çekilmeye başlamasıyla ekip kendini kızgın sıcaklıktan korurken, geriye kalan araçlardaki spreyler faaliyete geçiriliyor. Sakin köy manzarası, parıldayan su perdesinin ardında alevlerin yuttuğu bir cehenneme dönüşüyor.

Görülen yıkım, ülkenin güney ve doğu kısımlarında yaşayan pek çok Avustralyalı için artık tanıdık bir manzara. Fakat hızla hareket eden alev fırtınasının bu hiddetli tablosu, çok azımızın ilk elden deneyimlediği türden. Bu durum, hepimizin önem vermesi gereken bir hatırlatıcı niteliğinde.

“Bu video, sadece üç dakikada neler olduğunu gözler önüne seriyor” diye yazıyor itfaiyeciler, Facebook sayfalarında.

Eğer sağlam bir planınız yoksa, üç dakikada iyi bir plan bulmak zor.

Neyse ki itfaiye hizmetleri, bu tür olaylar için plan yapıyor. İtfaiye takımı, sosyal medya sayfasında şöyle yazıyor: “Sahada dokuz dakika daha kalan ekip, hiç zarar görmeden kamyonları koruyup evleri kurtararak çok olumlu bir sonuç çıkarıyor”

“İnsanlara, ilgili kuruluşların yayınladığı uyarılara bağlı kalmaları gerektiğini hatırlatıyoruz. Çünkü alevler özellikle kısa süre içinde etki gösterdiği zaman, böyle bir yerde bulunmak iyi değil. Uygun bir yangın planınızın olduğundan emin olun.”

 

 

 

 

Yazar: Mike Mcrae/ScienceAlert. Çeviri: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here