Az Uyumak Sinirli Yapıyor

0
iStock

Kendinizi bugünlerde sinirli mi hissediyorsunuz? Yeni araştırma, güzel bir uykunun tam da ihtiyaç duyduğunuz şey olabileceğini öne sürüyor.

Bu araştırma programı, günlüklerin ve laboratuvar deneylerinin analiz edilmesinden oluşuyor. Araştırmacılar, 202 üniversite öğrencisinin gündelik şekilde tuttuğu günlükleri incelemiş. Öğrenciler ise uykularını, gündelik stres etmenlerini ve öfkelerini bir ay boyunca takip etmişler. Ön sonuçlar, bireylerin az uykuyu takip eden günlerde normalden daha fazla öfke yaşadığını bildirdiğini gösteriyor.

Araştırma takımı ayrıca, 147 mahalle sakinini kapsayan bir laboratuvar deneyi yürütmüş. Katılımcılardan rastgele şekilde; olağan uyku düzenlerini sürdürmeleri ya da evlerindeyken uykularını iki gece boyunca yaklaşık beş saat ile sınırlamaları istenmiş. Bu düzenlemeyi takiben, rahatsız edici gürültüye maruz kalma sırasında oluşan öfke değerlendirilmiş.

Deneyde, iyi uyuyan bireylerin iki gün sonra gürültüye uyum sağladığı ve daha az sinirlendiklerini bildirdikleri bulunmuş. Bunun aksine uykusu kısıtlanmış bireyler, itici gürültüye cevaben daha yüksek ve artan bir öfke sergilemişler. Bu durum ise uyku kaybının, can sıkıcı koşullara duygusal yönden uyum sağlamayı zorlaştırdığını akla getiriyor. Öznel uykululuk hali, uyku kaybının öfke üzerindeki deneysel etkisinin büyük kısmından sorumlu. Kişilerin rekabete dayalı bir internet oyunu sonrasında öfke hissettiklerini belirttiği ilişkili bir deneyde de benzer sonuçlar bulunmuş.

Amerikan Uyku Tıbbı Akademisi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz