Bağışıklık oyununu kazanmak için 5 altın kural

0
133

Kış aylarının zor şartları vücudun direncini kırarak bağışıklığı düşürdüğü için her yıl çok sayıda insan hayatını kaybedebiliyor. Peki ama bu bağışıklığı güçlendirmek nasıl mümkün olacak?

1. Soğuğa geçit vermeyin
Eviniz sımsıcak olabilir, kaloriferleriniz yanıyor, battaniyeleriniz sizi sımsıcak tutuyor olabilir. Ama eninde sonunda dışarı çıkmak zorunda kalacaksınız ve bakkala ekmek almaya giderken boğazınız 5-10 dakika boyunca soğuğa maruz kaldığı için boğazdan geçen damarlarınızdan akan kan soğuyarak tüm vücudunuza ve iç organlarınıza soğuğu taşıyacaktır. Bunun devamında da vücut dengeniz bozulacak, bağışıklığınız düşecektir. Boyun, baş, el ve ayak parmakları gibi kanı soğukla en çok ve en kolay temas ettiği bölgeleri soğuk geçirmeyecek şekilde korursanız, “soğuk algınlığı” riksinizi yani bağışıklığınızı zayıflatan en büyük sorunu büyük ölçüde bertaraf etmiş olursunuz. Bunun için de ihtiyacınız olan şeyler, atkı, eldiven ve çorap gibi çok basit tekstil ürünleri, kış boyunca yanınızda olmalı. Bu kadar basit. Koton ve Penti markaları içinde basit bir aramayla ihtiyaçlarınızı temin edebilirsiniz.

2. Vitamin ve minerallerinizi eksik etmeyin
Gerekli sağlıklı ortamı sağladıktan sonra vücudun, sağlıklı çalışmaya devam etmesi için beslenme ihtiyacı devreye girer. Burada amaç, ihtiyaç duyduğunuz vitaminleri ve minerallari besinlerden sağlamaktır. Dengeli planlanmış bir yemek, sizi gün boyunca tok ve sağlıklı tutacaktır. Pişirirken besin değerlerine zarar vermeden, sebzelerinizi ve bakliyatınızı yavaş ateşte, sağlıklı şekilde yenebilecek kıvama getirip, lezzet vermesi için de baharatlarınızı katıp öğünlerinizi bilinçle hazırlayın. Kısık ateşte pişirmeye uygun doğru tencereler ve mutfak ekipmanları için Emsan modellerini inceleyebilirsiniz.

3. Spor sağlığın dostudur
Spor aktiviteleri vücudunuzun hareketsiz kaldığında oluşan garezleri elimine eden güzel bir önlemdir. Spor sırasında vücut direnç kazanarak bağışıklığını da güçlendirir. Aşırı seviyelere çıkmadığınız sürece, spor sayesinde rahatlayan vücudunuz stres hormonunun neden olduğu yıkıcı etkinin de önüne geçecek bedeninizi rahatlatacak ve tazeleyecektir.

4. Zihinsel rahatlığı yakalamak
Sürekli stres altında yaşamak bağışıklık için olabilecek en kötü şartları oluşturur. Sadece spor ile bu şartları düzeltmek de mümkün olmayacaktır. Sizi zihinsel olarak rahatlatacak, gevşetecek, sevdiğiniz aktivitlere ve hobilere zaman ayırmak, “mutlu” olmanızı sağlayacaktır ve bu mutluluğun yan etkisi de, sağlıklı bir bedene sahip olmaktır.

5. Düzenli ve güçlü bir uyku
Tamamen karanlık ve sessiz bir odada, 7-8 saate varan deliksiz bir uyku, melatonin salgısı sayesinde vücudunuzu hem dinlendirecek hem de dinçleştirecek. Böylece, vücut her türlü virüse ve diğer sağlıklıksız etkilere karşı koyacak gücü bulabilecektir. Uykunuzdan feragat ettiğiniz her an, vücudunuza ağır zararlar vermenin kapısını açtığınızı unutmayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here