Bakterileri Medikal Aletlerden Uzak Tutmak İçin Aletleri Kaygan Sıvı İle Kaplayın

0

Antibiyotik direncine sahip bakterilerin artması ile birlikte bu inatçı şeytanları engellemeyi amaçlayan çalışmaların da sayısı artmaya başladı. Bilim insanları hava koruyucularından tutun da elektrikli uygulamalara kadar birçok karmaşık alternatifleri değerlendiriyor. Peki en yeni alternatif ne? Yapışmaz madde ile kaplamak!

Harvard tarafından geliştirilen kaplama bildiğimiz standart teflondan çok farklı. Silikon polimer yerine, bakterilerin üzerinde kayacağı ve biyofilm oluşturmalarını engelleyecek kaygan bir sıvı kullanılıyor. Biyofilm birçok yüzeyde oluşur, fakat eğer medikal aletler üzerinde oluşursa tehlikeli hastalıklara sebep olabilir.

Yeni silikon materyali, silikon yağı gibi davranan ve bazı sıvılar tarafından bir kısmını yok edilse dahi sürekli olarak ikinci bir kaplama görevi gören birtakım madde ile birlikte kateter (vücut boşluğuna, damarına veya kanalına sokulabilen bir tüp) gibi yüzeyleri kaplamak için kullanılıyor. Polimerin çok miktarda yağı tutabilmesinden dolayı, kaplama uzun süre kullanılabilir ve diğer medikal materyaller gibi sterilize edilebilir. Araştırmacılar bu materyalin ve sıvıların içine işleyen diğer polimerlerin, yağ borularını engellemede, kanalizasyon sisteminde ve daha birçok farklı alanda etkili bir biçimde kullanılabileceğini umuyorlar.

“Dosyamızdaki her teknoloji farklı özelliklere ve potansiyel kullanımlara sahip fakat genel olarak yüzey kaplama teknolojisi, uçak yüzeyinde buz birikimini engellemeden tutun da insan vücudundaki bakteriyel rahatsızlıklara kadar yaşamı tehdit eden birçok problem için çözüm teşkil ediyor” diyor makalenin baş yazarı Joanna Aizenberg.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz