Balina Köpek Balıklarının Yaraları Çok Çabuk İyileşiyor

0
Balina köpek balığı. Fotoğraf: Matthew T Rader/Unsplash

Yapılan yeni bir çalışmada, nesli tehlike altında olan dünyanın en büyük balığı balina köpek balığının yaralandığı zaman ne kadar hızlı iyileşebildiği inceleniyor. Bulgular, tekneler yüzünden oluşan ve gün geçtikçe artan kesik ve aşınmaların sadece birkaç haftada iyileşebildiğini ortaya çıkarıyor. Araştırmacılar ayrıca, kısmen kopmuş sırt yüzgeçlerinin yeniden çıktığına yönelik kanıtlara da ulaşmış.

Bu hafta Conservation Physiology bülteninde görülen çalışma, uzunlukları 18 metreye kadar çıkabilen bu büyük köpek balıklarının zor zamanlar geçirdiği bir dönemde yayımlandı. Son zamanlarda yapılan diğer çalışmalar, yaban hayatı turizm sektöründeki balık popülasyonu artarken, bu balıkların insanlar ve tekne trafiği ile olan etkileşimlerinin de artış sergilediğini göstermiş. Bunun sonucunda köpek balıkları, karşılaştıkları doğal tehditlerin üzerine ilave bir yaralanma kaynağıyla da karşı karşıya kalıyor ve bu okyanus devlerinin bazılarında, teknelerin çarpması yüzünden oluşan yara izleri görülüyor. Bu gibi yaralanmaların etkisi ve yaraların nasıl iyileşebildiği hakkında şimdiye kadar çok az şey biliniyormuş.

Çalışmanın baş yazarı ve İngiltere Deniz Biyoloji Birliği’nde yer alan Southampton Üniversitesi’nde doktora öğrencisi olan Freya Womersley, “Başlangıç çizgisi niteliğindeki bu bulgular, balina köpek balıklarındaki yaraların iyileşmesine yönelik ön bilgiler sağlıyor” diyor. “Pek çok araştırmacının sahada şahit olduğunu söylediği bu durumu ölçmenin bir yolu olup olmadığını belirlemek istedik. Dolayısıyla, yaraları gözlemleme ve analiz etmede yeni bir yöntem bulduk.”

Southampton Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz