Bazı İnsanlar, Bilinmeyen Antik Bir Atanın DNA’sını Taşıyor

0
2357
3quarks/iStock

En bilinen antik insanlardan bazılarının (Neandertaller ve Denisova insanları) genomları üzerinde yapılan yeni bir analiz, türümüzde henüz tanımlanmamış bir ata olduğunu ortaya çıkarmış. Uzak aile ağacımızın bu dalı, bilinen hiçbir etiketle uyuşmuyor.

Çalışmada ayrıca, insanlar ve Neandertaller arasındaki eşleşmeye yönelik ilave bulgular elde edilmiş. Fakat bulgular, bu eşleşmeyi çok daha geriye götürüyor; yaklaşık 200 bin ila 300 bin yıl öncesine… Bu durum, türümüzün giderek daha karmaşık hale gelen ortaya çıkış hikayesine ve Afrika’nın dışına göçüne dair yeni fikirler sağlıyor.

Bu bilinmeyen atanın, esasında 100.000 yıldan uzun süre önce yok olduğu düşünülen insanların antik atası Homo erectus olma ihtimali var. Fakat şimdiye kadar hiçbir H. erectus DNA’sı bulunmadığı için, emin olamıyoruz.

New York’taki Cold Spring Harbor Laboratuvarı’nda hesaplamalı biyolog olan Adam Siepel şöyle söylüyor: “Beni bu çalışmada heyecanlandıran şey, hem çağdaş insanlara hem de antik homininlere ait sekans koleksiyonunun tam evrimsel geçmişini birlikte yeniden oluşturarak; insanların derin tarihi hakkında neler öğrenebildiğinizi göstermesi.”

David Nield/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here