Bazı Kuşlar Memelilerden Kıl Çalıyor

0
Fotoğraf: Texas Backyard Wildlife

İnternette bulunan onlarca video, tepeli baştankara ve en yakın kuş akrabaları arasında görülen olağandışı bir davranışı gösteriyor. Durumdan habersiz bir memelinin üzerine konan kuş, dikkatli ve gizli bir şekilde hayvanın kıllarından bir kısmını koparıyor.

Ecology bülteninde yayımlanan yeni bir makalede ise araştırmacıların Yunanca’daki “hırsızlık” ve “kıl” kelimelerinden yola çıkarak “kleptotriki” şeklinde adlandırdığı bu olgu tanımlanıyor. Söz konusu davranışın bilimsel yazında çok az tarif edildiğini keşfeden araştırmacılar, kuş gözlemcileri ve diğer kuş meraklılarının internete yüklediği videoda çok daha fazla örnekle karşılaşmış. Videoya alınan neredeyse tüm vakalarda hırsızın kediden, köpekten, insandan, rakundan ve bir vakada da kirpiden kıl yolan bir baştankara olduğu görülüyor.

Urbana-Champaign – Illinois Üniversitesi’nde evrim, ekoloji ve davranış profesörü olan eş yazar Mark Hauber, baştankaragillerdeki pek çok türün kıl veya kürk kullanarak yuvalarını kapladığının bilindiğini söylüyor. Yuvadaki rolü halen tartışılan kıllar, daha çok sıcak iklimlerdeki kuşlar tarafından yuva yapımında kullanılıyor. Bu yüzden yuvada sıcaklığı korumanın bir avantaj olduğu düşünülüyor.

Diana Yates/Urbana-Champaign – Illinois Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz