Bel soğukluğu hastalığı antibiyotiğe dirençli hale geldi

0
4473
Bel soğukluğu boğazda da yaşayabilir.

Alkışlıyoruz.

Bel soğukluğu boğazda da yaşayabiliyor.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar, günümüzde, hayatın bir gerçeğidir. Amerikan Cinsel Sağlık Kurumu’nun raporlarına göre, dünyadaki tüm insanların yarısından fazlası, hayatlarının bir döneminde mutlaka, cinsel yolla bulaşan en az bir enfeksiyon geçiriyor. Herpes (uçuk) ve HPV gibi, sıklıkla belirti vermeyen enfeksiyonlar sayesinde, cinsel olarak aktif kimseler bu enfeksiyonları taşısalar da farkına varmayabiliyorlar. Zaten doktorların sadece üçte birinden azı rutin olarak bu enfeksiyonlar için test yapıyor.

Cinsel hayatınız başladığı andan itibaren, düzenli olarak her şey için test yaptırsanız ve her seferinde temiz olduğunuza dair rapor alsanız bile, bir şeyler kapmış olma şansınız yine de fazladır. Çoğu cinsel yolla bulaşan hastalık tedavi olduğunuz sürece çok önemli olmayabilir. Hatta tedavi edilemeyen herpes bile hastaların çoğu tarafından fark edilmez. HIV bile, bir zamanlar ölüm anlamına geliyordu, şimdiyse hastalar o kadar az viral yüklenme ile yaşıyorlar ki partnerlerine bulaştırma olasılıkları hemen hemen bulunmuyor.

ABD’de, çiçek hastalığı ve çocuk felci hastalıklarına rastlanmıyor olması, nasıl büyükler için aşı olmamasının ne kötü bir şey olduğunu unutalım anlamına gelmiyorsa, artan orandaki tedavi olanaklarının bulunması ve hastaların damgalanmıyor olmaları da, cinsel yolla bulaşan hastalıkları unutabiliriz anlamına gelmiyor. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) bu konuda bir basın açıklaması yayımlayarak, yüksek ve anlaşılır bir sesle bu mesajı duyurdu. Makaleye göre, 77 ülkeden gelen veriler gösterdi ki, bel soğukluğu- cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon, yılda 78 milyon kişinin başına bela oluyor- hızla evrimleşerek antibiyotiklere karşı direnç geliştirmiş bulunuyor.

Bu kriz yıllardır yavaş ilerleme eğilimi gösteriyor. 2015’te yapılan bir araştırmaya göre, Neisseria gonorrhoeae’nin artan direncini standart antibiyotik tedavisiyle engelleme girişimleri başarısız oluyordu: Araştırmacılar, yıllar boyunca alınan bakterilerin örneklerini inceledi ve antibiyotik seftriakzonun popülaritesi arttıkça giderek daha az etkili olduğunu gördü . Bu, doktorların tüm antibiyotiklerde karşı karşıya kaldıkları bir sorundur; kısa süre kullanıldıklarında, bakteriler onlarla karşılaşır ve savunmalar geliştirmeye başlarlar. Bir ilaç dünyadaki bakteriler ile ne kadar çok etkileşime girerse, direnç o kadar hızlı yayılır. Bu nedenle rahatsız edici bir soğukkanlılığa sahip olduğunuzda antibiyotik tedavisi için doktorunuza taciz etmeniz gerekmiyor; Antibiyotik kullanımını sınırlarsak ve gerçekten gerekli olduğu zamanlara saklarsak, bir ilacın etkinliğinin kaçınılmaz olarak sona ermesini durdurabiliriz.

Neisseria gonorrhoeae’in illüstrasyonu
Centers for Disease Control and Prevention

2013’te, Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, gonore’yi “acil bir tehdit” olarak sınıflandırdı ve bir iki doz seftriaxone ve bir başka ilaçla tedavi etmeyi önerdi. 2015 çalışmasına göre bir süre direnci düşürdüler, ancak dirençli suşlar tekrar yaygınlaşmaya başladı.

DSÖ sağlık görevlisi Teodora Wi yaptığı açıklamada “Bel soğukluğuna neden olan bakterilerin özellikle akıllı olduklarını belirterek, enfeksiyonu tedavi etmek için yeni bir antibiyotik sınıfı kullandığımızda, bakteriler kendilerine direnmek için evrimleşiyor” dedi. “Bu vakalar buzdağının görünek kısmı olabilir, çünkü tedavisi mümkün olmayan enfeksiyonları teşhis etmek ve raporlamak için kullanılan sistemler yeterince yaygınlaşmadı, bel soğukluğu daha yaygın olarak düşük gelirli ülkelerde mevcuttur.”

Ne yapacağız?

DSÖ, savunma hattına yeni antibiyotikler eklenmesini istiyor. Ne yazık ki, bu ilaçların sadece üçü kalkınmanın herhangi bir aşamasında kullanıma sunulabiliyor. Basında çıkan haberlere göre, antibiyotikler ilaç şirketleri için büyük bir para kaynağı değil: İnsanın kısa süre onları alması gerçeği ve doktorlara aslında mümkün olduğunca az reçete yazmaları söyleniyor. Eğer bir ilacın geliştirilmesine milyonlarca ya da milyarlarca dolar veriyorsanız, bütün mesele de satışını sınırlamaksa, bunu bilmek hiç şüphesiz yutması zor bir haptır.

Ancak, bu yeni antibiyotiklerin üçü de pazarlanmasına rağmen, sorun bitmeyecek. Antibiyotik direnci yükselişte ve şu anki cephaneliğiyle tedavi etmeyi ummadığımız derecede ölümcül bu süper böcekler. Antibiyotiklerle uğraşmaya devam ettikçe, ilaçlar etkinliklerini kaybedecek. Uzun vadede, bilim adamları bakteri enfeksiyonunu tedavi etmenin diğer yollarını bulmaya çalışacaklar ve üzerinde çalışıyorlar. DSÖ, bir aşının bel soğukluğunu yayılmadan bir tomurcuk içinde hapsedebileceğini umuyor.

Ne yapacağım?

CYBE’lar önemli olmayabilir, ancak kimse antibiyotiklere dirençli bir bel soğukluğu almak istemez. Bazı doktorlar, bel soğukluğunun antibiyotik direnci konusunda, korunmasız oral seks artışını suçluyor, ancak bu bir çok faktörden sadece bir tanesidir. Evet, korunmasız oral seks boğaz ağrısı yapabilir – genellikle cinsel organlarda bulunur, ancak ağızda veya kalın bağırsakta mutlu bir yuva yapabilirken bu enfeksiyonlar hiç fark edilmeyebilirler. Doktorunuz, sizde streptokok (boğaz enfeksiyonu) bulunduğunu varsayarsa ve boğazınıza cinsel yolla bulaşan hastalıklar için uygun olmayan antibiyotik verirse, bu da Neisseria gonorrhoeae’nin (bel soğukluğu) bu ilaçlara direnme kabiliyetine katkıda bulunabilir. Bakteriyel infiltrasyonun bu özel çıkış yolunu durdurmak için rol oynamak isterseniz, oral seks sırasında prezervatif kullanın. Bunu engelleyerek, streptokoklu boğaz için antibiyotik vermeden önce bir doktorun size streptokok testi yaptırmasını ısrarla isteyebilirsiniz. Her ne gerekiyorsa mutlaka yapıyor olmalısın. Acımasız bir boğaz enfeksiyonunuz varsa, strep testiniz negatifse, cinsel faaliyetleriniz hakkında dürüst davrandıysanız ve doktorluk olmuşsanız, şüpheleri doğrultusunda size ilaç vermeye başlarlar. Uygun antibiyotikleri almak için uygun test.

Antibiyotik kullanımı konusunda cimrilik etmek her zaman güvenli bir yoldur. Doktorunuza kulak verin, ancak bakteri enfeksiyonunuz olduğunu belirlemedikleri halde antibiyotik verirlerse kabul etmeyin (veya talep etmeyin).

Ancak şans eseri, boğaz bel soğukluğu hiçbir şeye yol açmayabilir. Dinleyin, çocuklar: mutlaka CYBE-cinsel yolla bulaşan enfeksiyon testi yapın. Testin önemi olduğunuzu düşündüğünüzden daha fazla. Google’dan en yakın kliniği, en yakın gebelikten korunma merkeini bulun, bir sonraki check-up sırasında düzenli doktorunuza danışın, ne olursa olsun mutlaka kendinize baktırın. Daha sonra, cinsel sağlık konusunda süper olan birisinin kendine güveniyle, tüm birlikteliklerinizin de teste tabi tutulduğundan emin olun. Utanacak mıyız? Özür dilerim, sizin için korunmasız oral seks yok! Bunun sonu artık geldi. Herhangi bir CYBE’de olduğu gibi bulaşmayı azaltmanın tek yolu da tedbirsizliği azaltmaktır. İnsanlar test edilmekten korkmamalıdır – boğazındaki Neisseria gonorrhoeae yetiştiriciliğini fark etmeden, bu şekilde hastalığı bitirebiliriz ve partnerimize söylemekte de herhangi bir utanma hissedilmemelidir. Bilgi, iktidardır ve dürüstlük, başkalarının bıraktığınız şeyleri almasını önlemeye yardımcı olur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here