Beni Okudun mu?

0

Eğer ki Facebook’da boş zamanlarınızı harcıyorsanız karşınıza anlamsız testler çıkacaktır. Ana sayfanızda ne çıktığına bağlı olarak da bazen Doctor Who karakteri, bazen de Harry Potter karakteri olacaksınız. Tabii ki bunları olurken yaşadığınız yer ve verdiğiniz cevaplar önemli olacaktır. Elbette ki bu testler gerçek sonuçları yansıtmıyor, eğlence şirketleri tarafından geliştirilmiş bir tür oyundan ibaretler. 

Fakat zamanınızı bu tarz testlerler haracayarak bilim insanlarına yardımcı olabilirsiniz. Belçika’daki Ghent Üniversitesi çevrim içi bir kelime testi oluşturmuş. Amaçları şunu öğrenmek: Kaç tane kelime biliyorsunuz ve gerçek kelime ile kelime olmayan harf gruplarını ayırabiliyor musunuz. Test sadece dört dakika sürüyor. Başlamadan önce ise bilim insanlarının dünyadaki İngilizce bilgisinin haritasını çıkartmasına yarayacak olan bazı basit sorularla karşılaşıyorsunuz (yaş, baskın el v.s.).

Teste buradan ulaşabilirsiniz. Kelime listesi 60,469 kelime ve 304,275 kelime olmayan harf gruplarından oluşuyor. Sizin karşınıza ise 70 kelime, 30 kelime olmayan harf grupları geliyor. 

Tabii ki de testi bitirdikten sonra elde ettiğiniz sonucu sosyal medeyada #wordornot hashtag’iyle paylaşabiliyorsunuz. Kolay gelsin!  

Chandra Clarke

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz