Betelgeuse Yeniden Sönükleşiyor

0
1791
ESO/Dijital Hale Getirilen Gözlem 2. Davide De Martin'e teşekkürler

Tam artık Betelgeuse‘i yeniden görmezden gelmenin vakti geldi derken, bu kızıl dev yıldız yeniden yaramazlık yapmaya başladı. İlk sönükleşme ve sonrasında parlama turunun ardından Betelgeuse, şimdi bir kez daha sönükleşmeye başladı.

Dahası; bu yeni sönükleşme, Betelgeuse’in şu anki parlaklık değişim döngüsüyle tutarlı değil. Bu yüzden yıldız, tekrardan sahne ışığına giriyor.

700 ışık yılı uzaklıktaki Orion takımyıldızında (cebbar burcu) yer alan Betelgeuse, gökyüzündeki en parlak ve aynı zamanda en ilginç yıldızlardan birisi. Bunun sebebi, yaklaşık 8 ila 8.5 milyon yıllık yaşıyla birlikte kendi tipi için çok yaşlı bir yıldız olması ve bir yıldız için hemen hemen ölümün eşiğinde olması.

Yıldızın, Güneş’in 10 ila 25 katı arasında bir kütleye sahip olduğu ve hayatının büyük bir kısmını sıcak, mavi-beyaz dev bir yıldız olarak geçirdiği düşünülüyor. Çekirdekte hidrojen kaynaştırdığı ana sekans günlerinin sonuna gelen Betelgeuse’in hidrojeni bir süre önce tükendiği için, yıldız şimdi helyumu karbon ve oksijene kaynaştırıyor.

Helyumu tükendiğinde, giderek daha ağır elementleri kaynaştıracak ve çekirdeğinde, nihayetinde kendisini süpernovaya götürecek bir demir birikimine sebep olacak. Fakat büyük patlamanın hemen öncesinde çarpıcı bir sönükleşme beklense de, bu tarih bizden çok uzakta; gökbilimcilerin tahminine göre, daha birkaç on bin yıl var.

Michelle Starr/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here