Beyin, Yürürken Birden Fazla İşi Aynı Anda Yapabiliyor

0
436
Fotoğraf: Ryoji Iwata/Unsplash

Yeni bir araştırma, eski ‘sakız çiğnerken yürüyememek’ deyimini alaşağı ediyor. Rochester Üniversitesi Del Monte Sinirbilim Enstitüsünde çalışan bilim insanları, sağlıklı beynin yüründüğü esnada birden fazla işi aynı anda yaptığını ve bu sırada da faaliyetleri yerine getirme şeklinden ödün vermediğini göstermişler.

Geçenlerde NeroImage bülteninde yayımlanan çalışmanın birinci yazarı ve Hastalıkların Bilimi & Hücre Biyolojisi Programı’ndaki beşinci yılında olan doktora öğrencisi David Richardson, “Bu araştırma bize beynin esnek olduğunu ve ek yükleri kaldırabildiğini gösteriyor” diyor. “Bulgularımız, katılımcılar aynı anda bilişsel bir faaliyet yürüttüklerinde sergilenen yürüme kalıplarının geliştiğini gösterdi. Bu durum, deneklerin sadece yürümeye odaklanmak yerine yürüyüp başka bir iş yaptıkları zaman aslında daha istikrarlı olduklarını akla getiriyor.

Araştırmacılar bu deneylerde, Del Monte Enstitüsünün Frederick J. ve Marion A. Schindler Bilişsel Nörofizyoloji Laboratuvarında bulunan Taşınabilir Beyin/Vücut Görüntüleme Sistemi’ni (MoBI) kullanmışlar. Platform sanal gerçeklik, beyin görüntüleme ve hareket yakalama teknolojisini bir araya getiriyor. Katılımcılar yürüme bandında yürürken ya da bir masadaki cisimlerle uğraşırken, 16 yüksek hızlı kamera da yerleştirilen konum işaretlerini milimetrelik hassasiyetle kayıt altına almış. Bu esnada, deneklerin beyin faaliyeti de ölçülmüş.

MoBI, katılımcılar yürüme bandında yürürken ve yaptıkları işi değiştirmeleri söylendiğinde deneklerin beyin faaliyetini kaydetmede kullanılmış. Katılımcıların beyin faaliyeti, aynı işleri otururken yaptıkları sırada da kaydedilmiş. Değiştirilen işler arasında meydana gelen beyin faaliyetleri ölçülmüş ve faaliyetler ne kadar zor olursa, yürüme ve oturma arasında ortaya çıkan nörofizyolojik farkın o kadar büyük olduğunu görülmüş. Sağlıklı bir beynin esnekliğini vurgulayan sonuçlar, beynin yapılacak işlerin zorluk seviyesine göre kendini nasıl hazırladığını ve işleri buna göre nasıl yerine getirdiğini gösteriyor.

 

 

 

 

Yazar: Smith Hayduk/Rochester Üniversitesi Tıp Merkezi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here