Beynin Nasıl Çalıştığını Yeniden Ortaya Koyan Kadın

0
Danielle Bassett (34) , Pennsylvania Üniversitesi’nde ağ sinirbilimi üzerinde çalışıyor.
Danielle Bassett (34) , Pennsylvania Üniversitesi’nde ağ sinirbilimi üzerinde çalışıyor.

Danielle Bassett kariyerine sinirbilimin merkezindeki ilkelerden birine meydan okuyarak başladı : Beyni belirli görevlerle ilgilenecek şekilde bölgelere ayırmak beynin yapabileceklerini göstermekte yetersiz kalıyordu.

Onun görüşüne göre , beyin belirli görevlerle ilgilenen sabit bölgeler topluluğundan çok zaman içinde gelişen ve deneyimlerimize göre fonksiyonunu değiştiren dinamik bir nöron ağıydı. Danielle’in teorisi, fizik alanındaki kendi fikirleri ve kompleks sistemler teorisini uzlaştıran yeni bir alan olan ağ sinirbilimini ortaya çıkardı.

Bassett şimdilerde bazı insanların nasıl diğerlerinden daha kolay öğrenebildikleri ve öğrenme yeteneğimizi nasıl geliştirebileceğimiz üzerinde çalışan bir model kullanıyor. Son deneylerde , Bassett ve takımı MR makinesi içindeki insanlara yeni bir yetenek öğretirken – org çalmak gibi – bir yandan da deneklerin beyinlerindeki aktif alanların arasındaki ağın nasıl 6 haftada el-göz koordinasyonundan kas hafızasına geçiş yaptığını gözlemliyor.

Keşfettikleri şeyse yavaş öğrenenlerin bilinçli kontrol ile ilgili beyin ağlarını daha uzun süre kullanmaları. Peki bundan çıkarmamız gereken nedir? İnsanlar öğrenmek için çok fazla uğraşıyor olmalı , diyor Bassett.“ Bunun öğrenme sürecini engellediğini düşünüyoruz.”

Bulunan diğer bir şeyse hızlı öğrenenlerin beyninin daha “esnek” olması yani beyin bölgelerinin arasındaki bağlantılar daha kolay değişkenlik gösteriyor ama daha az esnek beyne sahip olanlar için de umut veren haberler var : Bassett ve diğerlerinin çalışmalarına göre kafein almış , iyi dinlenmiş ve tok olmak beynin esnekliğini arttırıyor.


Çeviren : Semih Yeğen

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz