Bilgelikte Cinsiyet: Erkekler ve Kadınlar Farklı Güçlere Sahip

0
Fotoğraf: Dingzeyu Li/Unsplash

Bilim insanlarının yaptığı önceki çalışmalar, bilgeliğin zihin sağlığı ve refahın temelini oluşturan bir kişilik özelliği olduğunu göstermiş. San Diego – California Üniversitesi Tıp Fakültesinde çalışan araştırmacılar ise geçenlerde doğrulanmış iki farklı ölçek kullanarak, bilgeliğe ilişkin cinsiyet farklılıklarını mercek altına almışlar.

Beş gün önce Frontiers in Psychology bülteninin çevrim içi sürümünde yayımlanan çalışmada, bilgelik ve aralarında depresyon, yalnızlık, refah, iyimserlik ile psikolojik dayanıklılığın da yer aldığı ilişkili nitelikler değerlendirilmiş.

Yaşları 27 ila 103 arasında değişen 649 toplum kökenli denek, hem San Diego Bilgelik Ölçeği (SD-WISE) hem de 3 Boyutlu Bilgelik Ölçeği’ne (3D-WISE) göre değerlendirmeye tabi tutulmuş.

SD-WISE, bilgeliğin belirlenmiş altı bileşeniyle ilgili 24 madde içeriyor. Bu bileşenler ise toplum yanlısı davranışlar (empati ve merhamet), duygusal düzenleme, öz yansıtma (kendini gözlemleme), belirsizlik ile bakış açısı farklılıklarının kabulü, katiyet ve sosyal danışmanlık şeklinde sıralanıyor. 3D-WISE ise bilgeliğin üç boyutunu kapsayan 39 madde barındırıyor. Bu boyutlar ise bilişsel, duygusal veya müşfik/yansıtıcı şeklinde tarif ediliyor.

Araştırmacılar genel olarak kadınların merhamet ile alakalı maddelerde ve öz yansıtmada daha yüksek puan kazanırken, erkeklerin de bilişle ilgili maddelerde ve duygu düzenlemede daha yüksek puan elde ettiğini keşfetmiş. Genel anlamda, toplam 3-D-WS puanı kadınlarda erkeklere göre daha yüksek çıkmış ancak SD-WISE’daki toplam puanda cinsiyet farkı görülmemiş.

Bilgelik, hem kadınlarda hem de erkeklerde zihin sağlığının daha iyi olması, iyimserlik, dayanıklılık ve düşük depresyon ile yalnızlık seviyeleriyle ilişkilendirilmiş.

 

 

 

 

Yazar: Michelle Brubaker/San Diego – California Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz