Bilim İnsanları, Ahtapotların Balıkları Yumruklarken Görüldüğünü Söylüyor: Belki de Sırf Gıcıklıktan!

0
Sampaio vd., Ecology, 2020

2020’nin esasında her yerde berbat bir yıl olduğunu gösteren yeni bulguda bilim insanları, ahtapotların balıkları rastgele yumrukladığını gösteren videolar kaydetmişler; muhtemelen gıcıklıktan başka bir sebepleri de yok.

Bu kayda değer ve kulağa oldukça ayıp gelen davranış, farklı hayvan türleri arasında doğrudan çatışmaların yaşandığı bir yerden geliyor gibi görünebilse de; araştırmacıların söylediğine göre gerçekte farklı bir hikaye var.

Sampaio vd., Ecology, 2020

Aslında bu antisosyal balık yumruklama olgusu (bilim insanları buna balıkların “etkin şekilde yerlerinden edilmesi” adını vermiş), ahtapot ile balıkların güçlerini birleştirerek avları beraber kovalayıp kapana kıstırdığı ortaklaşa bir avlanma faaliyetinin ortasında meydana geliyor.

Portekiz’deki Lizbon Üniversitesi’nde çalışan deniz biyoloğu Eduardo Sampaio, “Ahtapotlar ve balıkların, birbirlerinin morfolojisi ile avlanma strajesinden yararlanarak beraber avlandıkları biliniyor” diye açıklıyor.

“Birden fazla partner katıldığı zaman bu durum, yatırım ile getirinin dengesiz hale gelebildiği karmaşık bir şebeke oluşturuyor ve partner kontrol mekanizmalarını doğuruyor.”

Tıpkı bir büfede yemek yiyen diğer kişilere dirsek atmaya çalışabileceğimiz gibi, bu ‘partner kontrol mekanizması’ da herkesin müdahil olduğu bir yiyecekte bir çeşit kontrol veya hakimiyet algısı oluşturmayı amaçlıyor.

Tabi bu partner kontrolü bir ahtapottan geldiği zaman, ortalama büfe kuyruğu deneyiminizden biraz daha sert oluyor.

“Bu amaçla ahtapot, belirli bir balık partnerine yönelttiği koluyla; yumruk şeklinde adlandırdığımız çevik ve kuvvetli bir hareket gerçekleştiriyor” diye açıklıyor araştırmacılar makalede.

Sampaio ve takımı, bu çalışmalarında Kızıldeniz’deki Octopus cyanea ve bir dizi farklı balık türü arasındaki etkileşimleri gözlemlemişler. Söz konusu balıklar arasında Sargocentron caudimaculatum, Epinephelus fasciatus ve Variola louti türü balıklar yer alıyor.

Peter Dockrill/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz