Bilim İnsanları, Bağışlanan Kanı Evrensel Bir Kan Grubuna Dönüştürmenin Yolunu Buldu

0

Aman Tanrım!

Amerikan Kızılhaç’ı, Temmuz ayında kan eksikliğinin alarm verdiğini ilan etti. Üstelik bu durum sadece, hastalar için gereken kan miktarını karşılayabilecek kadar bağış olmamasıyla alakalı değilmiş.

Şimdi ise, British Columbia Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, artık insanlar bağış yapmasalar bile bu soruna çözüm üretebilecek bir yol bulmuş olabilirler: Bilim insanları, pek kullanışlı olmayan kan grubunu herkesin alabileceği bir gruba dönüştürdüler.

Araştırmacılar çalışmalarını, Salı günü gerçekleşen Amerikan Kimya Derneği toplantısında sundular.

Vücudun ürettiği kırmızı kan hücrelerinin yüzeyinde yer alan şekerden dolayı, değişik kan grupları vardır. A Grubu farklı bir şeker türüne sahip iken, B Grubu bir başka şeker türüne sahiptir; AB Grubu ise iki şeker türüne de sahiptir. 0 (Sıfır) Grubu ise şeker bulundurmaz.

Eğer kişi kendi kan grubundan kan almaz ise, kişinin bağışıklık sistemi, nakledilen kan hücrelerine saldırıp onları öldürür.

Örneğin, A kan grubuna sahip olan biri B grubundan asla kan alamaz, çünkü şeker türlerinin farklılığından dolayı bu kişinin bağışıklık sistemi bu yeni kanı reddeder.

0 kan grubu ise hiçbir tür şeker bulundurmadığından, herkes tarafından alınabilir; bu kan grubu, evrensel olarak kabul edilmiş kan grubudur ve bu yüzden aşırı çekici bir kan grubu gibi görünüyor.

Geçmişte araştırmacılar; A, B ve AB kan hücrelerinin yüzeyindeki şekeri çıkararak onları daha kullanışlı olan 0 grubuna çeviren enzimler (kimyasal tepkimelere yol açan moleküller) keşfetmişler.

Bununla birlikte, basın duyurusunda Stephen Withers’ın da belirttiği gibi; henüz etkili, güvenli ve ekonomik açıdan uygun bir enzim keşfetmemişler. Withers ve takımının enzim bulma araştırması, onları insan bağırsağına yönlendirmiş.

Withers ve takımı, sindirim kanalının duvarında yer alan şekerin, kan hücrelerinin yüzeyindeki şeker ile aynı olduğunu önceden biliyormuş. Ayrıca insan dışkısında yer alan bakteri enzimleri, sindirimi güçlendirmek için bu şekerleri sindirim kanalının duvarından ayırıyormuş.

Araştırmacılar bu bilgiyi kullanarak, A ve B kan gruplarında yer alan şekeri ayırıp, onları, 0 kan grubuna önceden keşfedilen enzimlerden 30 kat daha etkili bir şekilde dönüştüren bir enzimi izole etmişler.

Şimdi ise araştırmacılar bulgularını tekrar kontrol ediyorlar. Bir sonraki adımda ise araştırmacılar, bu enzimi klinik alanda test ederek, bu dönüşümün istenmeyen bir sonuca yol açıp açmadığını kontrol etmek istiyorlar.

Bütün bu ilave kontroller biraz daha zaman alacak gibi görünüyor. Fakat Withers, takımının keşfettiği bu enzimin, gelecekte kan nakline ihtiyacı olan birinin herhangi bir gruptan kan alabilmesini sağlamamıza yardımcı olacağını düşünüyor.

 

 

 

 

ScienceAlert

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz