Bilim İnsanları Böceklerin Boynuzlarını Yok Ederek Yeni Gözlere Sahip Olmalarını Sağlıyor!

0
16112603513_81e3c148c3_z
Onthophagus, ya da gübre böceği olarak bilinen canlı, boynuzlarından ekstra göze sahip oldu.

Sıra dışı bilim uzmanlarının, bir araya gelerek böceklerin boynuzlarının büyümesini sağlayan bölgelerinden ekstra göz geliştirmesini sağladılar. Çoğu omurgasızda ve memelilerde bulunan orthodenticle genlerin etkisizleştirilmesiyle başsız yaratığın ortaya çıkmasına sebep olurdu. Fakat Indiana Üniversitesi araştırmacıların yaptığı çalışmalarda bu genleri gübre böceklerinin gen diziliminden silip ve sonuç olarak boynuzlarının yerinde extra komplex göz oluşmasını sağladılar.

Çalışma lideri Eduardo Zattara açıklamasında, “İlgili genleri yok etmemiz sonucunda, sadece boynuzların ve kafa bölgesinin büyümesini durdurmak yerine, göz gibi komplex organların yeni bölgelerde çıkması bizi oldukça şaşırttı” sözlerini dile getirdi. “ Aslında bu durum Triboliumlarda da görülmemektedir. Orthodenticle genlerin, boynuzlu gübre böceklerinde baş ve boynuz bölgelerinde yüksek modifikasyon sağlama gibi yeni fonksiyon kazandığını akıllara getirmektedir.”

Çalışmalar sonucu elde edilen bulgular araştırmalarla eş zamanlı olarak, IU Bloomington üniversitesinde larva gübre böceklerinin kafalarından alınan parçalarla yetişkin gübre böceği yetiştirme üzerine çalışan Hannah Busey tarafından yayınlanmıştır. Metamorfoz sırasında baş bölgesinin nasıl yenilendiğini takip ederek, hangi genlerin bu görevden sorumlu olduğunu bulabildiler. İlgili genin keşfedilmesiyle,  biyologlar için “yumurta tavuk” problemine dönüşen, doğru yerde ve doğru zamanda, aktifleştirici genlerin nasıl fonksiyon değiştirdiği ya da boynuzların göz yuvarlağına dönüşmesini sağlayan genlerin nasıl oluşturulduğunu göstermektedir.

Akıllarda kalan sorular: Böceklerin tepegözlerininin geliştirmesi ne gibi fayda sağlayacak? Onları, uzaktan yönetebilmek için donattık ve toxin-blasting teknolojisinin daha iyisi için üzerinde çalışmalar yaptık. Extra gözlere sahip insansız süper püskürtücü böceklerden oluşan bir ordu mu kuruyoruz? Big Bad Bettleborg için kaygan bir zemine benziyor.


Çeviren: Tuğçe Yaşar

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz