Bilim İnsanları Bugün Samanyolu Galaksisiyle İlgili Büyük Bir Keşif Duyuracak

0
292
Canlandırma: NASA

Konferans ABD Ulusal Bilim Vakfı, Avrupa Güney Gözlemevi, Birleşik ALMA Gözlemevi ve diğer kuramlarla ortaklaşa gerçekleştirilecek.

İlk kara delik görüntüsünü ortaya çıkaran bilim insanları, bugün galaksimiz Samanyolu ile ilgili büyük bir açıklama yapacak. Açıklamanın, süperkütleli kara delik Sagittarius A*’ya ilişkin olduğu düşünülüyor. Birleşik Devletler Ulusal Bilim Vakfı (NSF) ve Olay Ufku Teleskobu Ortaklığı, yapılan açıklamada bugün “galaksimizin merkeziyle ilgili çığır açıcı sonuçların” duyurulacağı bir basın toplantısı düzenleneceğini aktarıyor. Uzayla ilgili en tarihi olaylardan biri olacak bu etkinlik, internetten de canlı yayımlanacak.

Açılış açıklamasını NSF Baş Operasyon Müdürü Karen Morrongelle yapacak. Olay Ufku Teleskobu’nda çalışan bilim insanları, konferansta bulgularını sunup basından gelen soruları cevaplayacak. ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından iki gün önce yapılan açıklamada, duyurunun Olay Ufku Teleskobu’yla yapılan bir keşifle alakalı olduğu belirtiliyor. Ancak bilim insanlarının, Samanyolu galaksisindeki süperkütleli kara deliğin Olay Ufku Teleskobu’yla (EHT) çekilen görüntüsünü gösterecekleri tahmin ediliyor. Dünya çapında kurulan radyo teleskoplarından meydana gelen bir ağ olan EHT’de, temel olarak kara delikler gözlemlenip inceleniyor.

Uluslararası EHT konsorsiyumu, Nisan 2019 başlarında Messier 87 adıyla bilinen ve Centaurus A radyo galaksisinin yakınlarında gözlemlenen kara deliğe ait ilk görüntüyü yayımlamıştı. Görüntüde, M87 galaksisinin merkezinde yer alan süperkütleli kara deliği çevreleyen parlak bir disk görülüyordu.

Alınan İlk Kara Delik Görüntüsü, Einstein’ın Görecelik Kuramını Nasıl Doğruluyor?

NSF’ye göre bu hafta ‘Kara Delik Haftası’yken, bilimsel camiada da uzun süredir insanlığın hayal gücüne yön veren fakat zor keşfedilen kara delikler konuşuluyor. Fakat bilim insanları, kuramlar ve gözlemlerle birlikte artık bu cisimler ve nasıl oluştukları hakkında daha fazla şey biliyor. Hatta etraflarını nasıl etkilediklerini bile görebiliyorlar. Albert Einstein’in görelilik kuramıyla ortaya attığı çığır açıcı görüşlerin ardından ilk kara delik görüntüsü, EHT yardımıyla bir asır sonra ortaya çıktı.

İşte, Bilimin İlk Kara Delik Görüntüsüne Kadar Giden Tarihi

Avrupa Güney Gözlemevi (ESO) ve EHT’de çalışan araştırmacıların, bugün Samanyolu galaksisindeki süperkütleli kara deliği inceledikleri araştırmaya ilişkin sonuçları duyurması bekleniyor. Basın toplantısı TSİ 16:00’da gerçekleştirilecek. Toplantı, Almanya’nın Münih şehrindeki ESO Merkezi’nde yapılacak ve ESO’nun internet sitesinden canlı yayınlanacak. Konferans ayrıca YouTube kanalında da yayınlanacak. Basın toplantısında Arizona Üniversitesi Gökbilim ve Fizik Bölümlerinde çalışan Profesör Feryal Özel de yer alacak.

 

 

 

 

Yazar: Zaini Majeed/Rebuplicworld. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here