Bilim İnsanları, Zedelenen Omuriliği Hastaların Kök Hücreleriyle Onardı

0
Omurilik röntgeni. Fotoğraf: Taokinesis/Pixabay

Yale Üniversitesi ve Japonya’da çalışan araştırmacıların 18 Şubat’ta Journal of Clinical Neurology and Neurosurgery bülteninde aktardıklarına göre, omurilik zedelenmelerine sahip hastaların kemik iliğinden çıkarılan kök hücrelerin (MSC) damar içine enjekte edilmesi, motor fonksiyonlarda kayda değer iyileşmelere yol açmış.

Araştırmacıların bildirdiğine göre kök hücre enjeksiyonunu takip eden haftalarda, hastaların yarısından fazlasındaki kilit işlevlerde (yürüme veya ellerini kullanma kabiliyeti gibi) önemli iyileşmeler görülmüş. Hiçbir önemli yan etki de rapor edilmemiş.

Hastalarda, kök hücre aşılamasının birkaç hafta öncesine kadar pek çoğu düşme veya ufak travma kaynaklı olmak üzere devamlı, keskin olmayan omurilik zedelenmeleri mevcutmuş. Hastaların belirtileri arasında motor işlev ve eşgüdüm kaybı, duyusal kayıp ile bağırsak mesanede işlev bozukluğu olduğu aktarılıyor. Kök hücreler, özel bir hücre işleme merkezinde birkaç hafta süren bir kültür protokolü ile hastaların kendi kemik iliğinden hazırlanmış. Bu hücreler daha sonra, her hastanın kendi kontrol deneği görevi gördüğü bu denek dizisine damar yoluyla enjekte edilmiş. Sonuçlar körlenmemiş ve plasebo kontrolü olmamış.

Araştırmacılar, bu ön ve körlenmemiş deneyin sonuçlarının doğrulanması için ilave çalışmaların gerektiğini vurguluyor. Bilim insanları ayrıca, bunu yapmanın yıllar alabileceğini belirtiyor. Fakat zorluklara rağmen iyimser olduklarını söylüyorlar.

Lakşimi Bangalore/Yale Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz