Bilim İnsanları Spermleri Hareket Ederken İlk Defa Görüntülediler!

2

Dizilerden, filmlerden veya çizgi filmlerden spermlerin kadın üreme kanalında nasıl hareket ettiğini görmüşsünüzdür. Gerçekten çok uzak değil izlediğiniz. Görüntüler bilim insanlarının da ilgisini çekmiş ve başarısız sperm olmanın sebeplerinin araştırmak için spermlerin nasıl yüzdüğünü incelemek istemişler. Nature Communications dergisinde yayınlanan bir araştırma ise bu konu üzerine yapılmış.

Son birkaç yılda spermlerin, üreme kanalının duvarlarına yakın yerlerde hareket ettikleri bulunmuştu, kanalın ortasından gitmemeye özen gösteriyorlardı. Ancak bunun sebebinden ve spermlerin nasıl hareket ettiğinden emin olunamıyordu. Çünkü araştırmacıların elinde üç boyutlu görüntüler yoktu. Bunun üzerine ilk hareket Toronto Üniversitesi’nden geldi.

Ekip TIRF olarak isimlendirilen bir teknik kullanarak spermlerin hareketine üç boyutlu görüş katmayı başardı. Ekip boğa ve insan spermlerini hareket yetilerine ve hızlarına göre karşılaştırdı. Buldukları şey, iki türün de spermlerinin adeta yılan gibi hareket ettiğiydi. Spermler kuyruklarını kullanarak bir yılan kıvraklığı ile hareket ediyorlardı. İçinde hareket ettikleri sıvının akışkanlığı arttıkça insan spermleri boğa spermlerinden yüzde 50 daha hızlı hareket etmeye başladı. Bundan yola çıkan araştırmacılar, insan üreme kanalının daha dar olmasından dolayı spermlerin daha kaygan olduğu sonucuna vardı.

Bu enteresan araştırma kısırlığın tedavisi için ve tıbbi yardımlı üreme tipleri için son derece kullanışlı olacak. Ayrıca, erkeklerin üreme problemi olduğu durumların yüzde 90’ı spermlerin kalitesiz olmasından kaynaklanıyor ve bu araştırma tedavi için doktorların elini güçlendiriyor. Ancak bilgilerin tıbbi tedavilerde kullanılmasından önce daha fazla araştırmaya ve soru sormaya ihtiyaç var.

 

2 YORUMLAR

    • Merhabalar, öncelikle ilginiz için teşekkürler. Yazıda bahsedilen görüntüleme “üç boyutlu”. Haberdeki videonun, haberde bahsi geçen görüntüleme ile alakası yok :)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz