Bilim uğruna penguen casusluğu

0

Bilim insanları penguenlerin arasına yavru penguen kılığındaki uzaktan kumandalı robotlarla sızıyor

Fotoğrafta gördüğünüz tekerlekli yavru penguen aslında uzaktan kumandalı bir RFID okuyucu. Avrupa ve Avustralya’dan bir araştırmacı ekibi bu makineyi, inceledikleri kuşların kaydını tutabilmek için geliştirmiş. Penguenlerde tıpkı evcil hayvanların deri altına yerleştirilen türden radyo frekanslı kimlik (RFID) yongası bulunuyor. Antartika’daki araştırmacılar gözlemledikleri gruptaki yonga takılı kuşları ayırt etmek istediklerinde, kamuflajlı etiket okuyucuyu kuşların yanına yaklaştırıyor.

Nature Methods dergisinde yayınlanan makaleye göre araştırmacılar eskiden penguenlerin yanına elde taşınan RFID okuyucularla yaklaşıyordu. Ancak insanların varlığı penguen sürülerini rahatsız ediyor, hayvanların stres hormonu düzeyinde artışa yol açıyordu. Araştırmacılar bunun penguenlerin sağlığını olumsuz etkilediğinden şüphelenmekteydi. Bunun üzerine önce etiketleri okumak için uzaktan kumandalı bir araba kullanmaya karar verdiler. Arabanın üzerine tüylü bir yavru penguen kamuflajı yerleştirdiklerinde imparator penguenlerinin yetişkinleri de, yavruları da arabaya olumsuz tepki vermedi. Hatta araba, “kreş” tabir edilen penguen yavrusu grubuna da kabul edildi.

Araç bir saniyede her yönden üç adet etiket okuyabiliyor ve etiketlerin kimlik numarasını GPS koordinatıyla birlikte kaydediyor. Uzaktan kumandalı arabanın kullanımı penguenlerle sınırlı değil. Geliştiriciler arabayı test ettiklerinde deniz fillerinin de bundan rahatsız olmadığını ve başlarındaki ya da kuyruklarındaki yongaların okunmasına izin verdiklerini gördü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz