Bilime Göre Neden Kendinizi Ağırdan Satmayı Bırakmalısınız?

0

İlk defa birisiyle çıkmaya başladığınızda, arkadaşlarınızdan en az birisi “duygularınızı belli etmemenizi” söyleyecektir. Bu tavsiye, neredeyse çıkma davranışının kendisi kadar eskidir ve eğer ilişki için gerçekten istekli değilmiş gibi davrandığınız zaman, birden karşı konulamaz biri haline geldiğiniz fikrine dayanır.

Computers in Human Behaviour bülteninde yayınlanan yeni bir çalışmaya göre, bu yöntemi kullanarak elinizden geleni yapabilirsiniz ancak muhtemelen işe yaramayacaktır.

IDC Herzliya Üniversitesinde psikoloji profesörü olan Grut Birnbaum’un önderliğindeki bir takım, altı çalışmadan oluşan bir dizi deney yürüttü (bazıları deneydi ve bazılarında ise günlük defterindeki kayıtlara bakıldı) ve bir partnerin duygusal niyetlerindeki belirsizliğin, bu kişilerin cinsel olarak çekici şekilde algılanmalarında etkili olup olmadığına baktı.

İlk çalışmada, yaşları 19 ile 31 arasında değişen ve hepsi yalnız olan 51 kadın ve 50 erkekten, başka bir odada duran ve çevrimiçi olan başka bir katılımcıyla sohbet etmeleri istendi. Ardından, bu kişilerin fotoğraflarının diğer kişiye gösterileceği ve bunun karşılığında da kendilerinin konuştukları kişinin fotoğrafını görebilecekleri söylendi. Gerçekte, sohbetteki diğer kişi araştırmacılardan birisiydi ve her katılımcıya, karşı cinsten birisinin aynı fotoğrafı gösterilmişti.

Sohbetin sonunda katılımcılar son bir mesaj gönderebileceklerdi. Bazılarına sohbet ettikleri kişinin kendilerini beklediği, diğerlerine ise beklemediği söylenildi. Amaç, çevrimiçi partnerin duyduğu ilgi konusunda kesinlik veya belirsizlik oluşturmaktı. Ardından katılımcılar, partnerlerinin cinsel çekiciliğini ve bu kişilerle tekrar konuşmayı ne kadar istediklerini değerlendirdiler.

Partnerin kendilerinden haber bekleme konusunda istekli olduğunu bilen denekler, belirsiz olan partnerlerle karşılaştırıldığında bu kişileri cinsel olarak daha çekici şekilde algılamışlardı. Çalışmaların geri kalanı da benzer bir kalıp sergiledi; belirsizlik azaldığı zaman, cinsel istek artıyor görünüyordu. Üstelik bu durum, ciddi ilişkileri olan erkekler ve kadınlar için de geçerliydi.

Peki kendini ağırdan satmanın cinsel ilgi uyandırdığı fikri nereden geliyor? Çalışmanın yazarlarına göre bu durumun tümü, kendini koruma davranışından ibaret olabilir.

Rochester Üniversitesinde psikoloji profesörü ve Sanat, Bilim ve Mühendislik Fakültesi dekanı ve çalışmanın eş yazarı olan Harry Reis şöyle söylüyor: “İnsanlar, reddetme ihtimali olan insanlar ile kendileri arasında mesafe koyarak, kendilerini üzücü bir reddedilme ihtimalinden koruyor olabilirler.”

Birnbaum’un aktardığı üzere, söz konusu bulguların öne sürdüğüne göre cinsel istek; insanları güvenilir ve değerli bir partner ile romantik ilişki sürdürmeye yönlendiren, eş uygunluğunu gösteren içgüdüsel bir duygu vazifesi görüyor olabilir ve isteği engellemek de, kişinin kendisini geleceği belirsiz bir ilişkiye yatırım yapmaktan korumayı amaçlayan bir mekanizma olabilir.

Diğer bir ifadeyle, hepimiz reddedilmekten korkarız ve kendimizi ağırdan satmak, bizi daha korunmalı gibi gösterir. Ancak gerçekte, ilgilenmiyormuş gibi yaparak tam da bu izlenimi bırakıyorsunuz; yani gerçekten ilgilenmiyormuş gibi görünüyorsunuz.

Bu yüzden eğer flört konusunda kendinizi ağırdan satmayı seçiyorsanız, size iyi şanslar. Eğer gönül eğlendiren birini veya kaçınmalı bağlanma şekline sahip birini cezbediyorsanız işe yarayabilir. Ancak eğer sizin için doğru kişi olan biriyle uzun vadeli mutluluğu arıyorsanız, dürüst olmak en iyi hareket tarzı gibi görünüyor.

 

 

 

 

Business Insider

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz