Bir Adam Üstünde Kendi İsmi Yazılı Olan Bir Altıpatları 3B Yazıcı Sayesinde Üretti

0

Hem silahlara hem de üç boyutlu yazıcı teknolojisine meraklı olan insanlar tarafından evde üretilen ve izleri sürülemeyen silahlar, silahlarla ilgili çoğu yasayı ihlal etmekte. James R. Patrick tarafından geliştirilen bir altıpatlar ise bu akımın ölümcül bir örneği olma özelliğini taşıyor.

PM522 Washbear isimli bu altıpatlar, .22LR standardında mermi kullanmakta. Bu mermi ise bazı tabanca ve küçük av tüfekleri tarafından kullanılmakta. Tabancanın elastik bantlar, ateşleyici mandal görevi taşıyan dam çivisi ve kabzada yer alan ve silahın yasalar çerçevesinde metal dedektörlerinde görülmesini sağlayan ancak fonksiyonel olarak bir işe yaramayan metal parça dışında, bütün parçaları dayanıklı ABS plastiğinden üretilmiş. Silahta hem 6 atımlık (güçlendirilmiş naylon) hem de 8 atımlık (ABS plastik) silindirler kullanılabilmekte. Tetik çekildiğinde silah ileri hareket etmekte ve ateşleme mandalı ateşleme için kaldırılmakta. Kullanılmaz durumdayken ise ateşleme mandalı muhtemel bir ateşlemeyi engellemek adına odacıkların arasında bulunmakta. Bu da modelin ateşlenirken nasıl göründüğüne dair video:

Patrick’in ürettiği altıpatlar Defense Distributed’ın geliştirdiği ve tek atımlık olan Liberator’ın geliştirilmiş bir hali. Ekim 2014’te Japonya’da bir adam, geliştirdiği “ZigZag” isimli altıpatlar yüzünden gözaltına alınmıştı. Bunun üzerine orijinal ZigZag silahını geliştiren adama ithafen farklı kişiler tasarımı daha da geliştirmiş ve silahlar üretmişlerdi. Silahın yapımı için gereken yapım talimatları kolayca sınırları aşabilmekte. Dolayısıyla Patrick’in tasarımının aynısını üretmek isteyenler veya bu tasarımın üstüne geliştirme yapmak isteyenler kolayca bu amaçlarını gerçekleştirebilirler. Japonya’da 3B yazıcı vasıtasıyla silah üretmek suç kapsamına girmekte. Avustralya’nın New South Wales eyaletinde bu yılın eylül ayının başında çıkan bir yasaya göre ise silah tasarımı bulundurmak dahi 14 yıllık bir hapse eşdeğer bir suç olarak nitelendiriliyor.

Alttaki videoda Patrick’i silahın yapım aşamasını anlatırken ve silahı ateşlerken izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=PCZfIwuS4JM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz