Bir Çemberin 360 Derece Olmasına Kim Karar Verdi?

0
4216
Mezopotamyalılar, 60 tabanlı sayı sistemlerini antik Mısırlılara devretmiş. Antik Mısırlılar ise bunu kullanarak, bir çemberi 360 dereceye bölmüşler. Fityle

360 derecelik çember nasıl ortaya çıktı?

Yaklaşık 6.000 yıl önce tekerleği icat eden aynı insanlar: Yani, 60 sayısını seven Mezopotamyalılar. Kullanışlı ve kolayca bölünebilen bir sayı olan 60, hem matematiğin ilk zamanları, hem de ticaret için ideal bir sayı olmuş. Mary Blocksma, Rakamları Okumak kitabında Mezopotamyalıların, 60 tabanlı sayı sistemlerini antik Mısırlılara devrettiklerini ve onların da bunu kullanarak, bir çemberi 360 dereceye böldüklerini yazıyor.

360 derecelik bu çember çok iyi sonuç vermiş: Mısırlılar, mükemmel üçgenleri seviyorlarmış ve bunlardan tam altı tanesi bir çembere sığmış. Bu yüzden 60 derecelik altı üçgenli dilimin her biri, çemberin 360 derecelik makul parçalara ayrılmasını sağlamış. Derece simgesini icat eden Mısırlılar, sadece 5.25 gün sapmayla 360 günlük yıla dayalı ilk takvimi de bulmuşlar. Bu 360 derecelik çember, o zamandan beri zamana karşı direnmiş ve zamana kendi damgasını vurmuş: Zaman ilk defa bir çember üzerinde gösterildiğinde, saatleri 60 dakikaya ve dakikaları da 60 saniyeye bölmek zor olmamış.

Bob Sillery, Brad Dunn, Gunjan Sinha, Dawn Stover/Popular Science. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here