Bir İnsan 10 Dakikada En Fazla Kaç Hot Dog Yiyebilir?

0
Peter Secan/Unsplash

Fiziksel sınırlarımızı test etmek, insan doğasında bulunan bir özellik. Fakat bazılarımız, bu dürtüyü uç noktalara taşıyor. Atletler hayatlarının büyük bir bölümünü, en hızlı yüzmek veya en uzağa atlamak için vücutlarını geliştirmeye harcıyor. Görünüşe göre, yemek yemek de pek farklı değil.

Nathan’ın Meşhur Coney Adası Hot Dog Yeme Yarışması, nihai bir göbek mücadelesi. Yeni bir araştırmaya göre bu yarışmayı kazananlar, insanların bağırsak performansının mutlak sınırlarına yaklaşıyor.

Fizyolog ve fizyoterapist James Smoliga’nın tasarlayıp yürüttüğü araştırma, bu iyi eğitimli ‘seçkin’ yiyicilerin, kuramsal olarak sadece 10 dakikada 84 hot dogu yutma kapasitesi bulunduğunu gösteriyor.

Joey Chestnut, (bu yıl plastik cam bölmelerle yapılan sosyal mesafeli bir yarışmada kırdığı) 75 hot dog ve çörek ile rekoru elinde bulunduruyor.

ABD’nin Kuzey Karolina eyaletindeki High Point Üniversitesi’nde çalışan Smoliga, sık sık “eğlenceli bir oburluk manzarası” şeklinde görülmelerine rağmen; hot dog yiyen bu rekabetçi kişilerin, yıllar boyunca diğer atletlere göre çok daha fazla mesafe katettiğini iddia ediyor.

Yarışmanın internet sitesindeki 39 yıllık tarihi verileri kullanan Smoliga, bağırsak esnekliğine yönelik kanıtlanmış modelleri kullanarak, bir insanın 10 dakika içerisinde tüketebileceği en yüksek mutlak hot dog miktarını belirlemiş.

Elde ettiği sonuçların gösterdiğine göre, bugünün seçkin hot dog yiyicileri, 1980’lerdeki büyük oranda ‘antrenmansız’ seleflerine göre beş kat daha yüksek ve ortalama bir insana göre çok daha fazla bir ‘etkin tüketim oranı’na ulaşıyor. Ortalama bir insan, 10 dakikada yaklaşık 10 hot dog yutabiliyor.

Carly Cassella/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz