Bir Labirentten En Kolay Nasıl Çıkılır?

0
Fotoğraf: Marina Reich/Unsplash

Eğer klasik bir labirentte mahsur kaldıysanız, sizi en kısa süreden dışarı taşıyacak olan yöntem; sağ elle duvara dokunup, elinizi hiç kaldırmadan yürümeye devam etmektir. Yolunuzu sağınızdaki duvardan hiç ayrılmayarak bulduğunuz için her yol ayrımında yaptığınız tüm dönüşler sağa doğru olacaktır.

Şaşırtmacalarla dolu olan ve türlü hileler içeren labirentler, yürürken daha kestirme bir yol bulmuş olabileceğinizi düşündürür. Bu hilelerin hepsi görsel olarak tasarlandığından, gördüklerinizin sizi aldatmaması yürüyüş esnasında gözlerinizi de kapamanız tavsiye edilir. Fakat bu çıkış yöntemi sadece klasik labirentler için geçerli. Özellikle bu tekniği alt etmek için tasarlanan labirentler de var.

Sağ elle duvara dokunup ilerleme tekniği işe yaramadıysa farklı bir labirenttesiniz demektir. Bu durumda ‘Tremaux Kuralı’ adı verilen tekniğe ihtiyacınız olacak demektir: Her yol ayrımında içinizden geçen herhangi bir yönü seçin ve ilerleyin, geriye doğru iz sürün, bir çıkmaza veya daha önce geçtiğiniz bir yola gelmediyseniz buradan ilerlemeye devam edin.

 

Popular Science Türkiye arşivinden.

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz