Birleşik Arap Emirlikleri’nin İlk Mars Görevi, Günün İlk Saatlerinde Fırlatıldı

0
BAE'nin Mars yörünge kâşifini taşıyacak olan Mitsubishi Heavy Industries H-IIA roketi, Japonya saatiyle 20 Temmuz 2020'de planlanan fırlatma öncesinde fırlatma rampasına çıkarılırken. BAE Uzay Ajansı

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ilk gezegenler arası uzay görevini günün ilk saatlerinde fırlattı. Tarihi kalkış, dünya çapında canlı olarak izlendi.

Hope (Tür. umut) olarak da bilinen Emirlik Mars Görevi, bugün Japonya’nın Tanegaşima Uzay Merkezi’nden H-IIA roketinin tepesinde ve 00:58’de (2158 GMT) fırlatıldı. Faaliyet, BAE Uzay Ajansı ve Dubai One haber kanalı aracılığıyla YouTube’dan canlı şekilde izlenebildi.

Fırlatma, canlı olarak BAE Uzay Ajansı ve Dubai TV, BAE Uzay Ajansı ve Abu Dabi TV ile Japonya’nın H-2A roketini yapan Mitsubishi Heavy Industries şirketi tarafından da yayınlandı.

Eğer her şey planlandığı gibi giderse, 200 milyon dolara mal olan Hope görevi 2001’in başlarında Mars yörüngesine ulaşacak ve ardından Kızıl Gezegen’in üzerinde en az bir Mars yılı boyunca (iki Dünya yılından biraz daha kısa) tepeden çalışacak.

Birleşik Arap Emirlikleri’nin Hope Mars yörünge kâşifi, 16 Temmuz 2020’de fırlatılacak. MBRSC

Takım üyelerinin aktardığına göre bu uzay görevi, Mars atmosferinin daha detaylı ve kapsamlı şekilde anlaşılmasını sağlayacak. Bu hedefin kilit noktası, Hope’un ekvator etrafındaki benzersiz yörüngesi. Bu sayede araştırma aracı, Kızıl Gezegen’in karbondioksit hakimiyetindeki ince atmosferine yeni bir bakış açısı getirecek.

Mike Wall/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz