BM Kürsüsü’ne Çıkan En Genç Türk Kızı İle Tanışın

1

Henüz 10 yaşındayken Uluslararası Bilim Kadınları ve Kızları Günü’nde (International Day of Women and Girls in Science) Birleşmiş Milletler kürsüsüne çıkan Talya Özdemir konuşmasıyla bütün dikkatleri üzerine çekti. Konuşmasında ‘Cinsiyet, Bilim ve Sürdürülebilir Gelişim, Medyanın Etkileri‘ üzerinde durarak, ”Kız Çocuklarının Bilime Teşvik Edilmesi’‘ başlığı altında yaptığı konuşmasıyla da alkışları üzerinde topladı.

Açılış konuşmasında: ” Benim gibi kız çocuklarını bilim insanı olmaya teşvik eden, bilimde kadınları ödüllendiren ve dünyanın gelişmesine katkıda bulunan bu günde düşüncelerimi paylaşmak istiyorum.” dedi ve devamında Birleşmiş Milletler’i bu konular üzerinde farkındalık yaratmaya ve hükûmetleri de gerekli sorumluluklar almaya davet etti. Birleşmiş Milletler’in , Sürdürülebilir Gelişim Hedefleri’nin bilimsel gelişmeler olmadan ulaşılmasının mümkün olmadığını belirterek bu noktada kadınların ve kız çocuklarının çok önemli roller taşıdığına değindi ve tam da bu noktada medyanın gücünü vurguladı. Sadece Türkiye’deki değil birçok ülkedeki kadınların başarılarının duyurulmadığını ve medyanın bu konu üzerinde önemle durması gerektiğini ifade etti.

Son olarak ise okulların, başarılı ve ünlü bilim kadınları ile ilgili dersler verilmesi gerektiğini söyleyen Talya, ayrıca Girls4Science‘a – kâr amacı gütmeyen ve amacı kız çocuklarını bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik alanlarına yönelmelerini ve bu alanlarda kendilerini keşfetmelerini sağlayan organizasyon- destek vereceğini açıkladı.

Kaynak: Eurasia Diary

1 Yorum

  1. “Birleşmiş Milletler’i bu konular üzerinde farkındalık yaratmaya ve hükûmetleri de gerekli sorumluluklar almaya davet etti” ===> Güzel sözler ama söylediği her kelimenin yankı yapıp geri döndüğüne eminim!!!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz