Biyolojik Çeşitlilik Mutluluk Getiriyor

0
Xander Kassinberg/Unsplash

İçinde bulunduğumuz salgın koşulları altında, doğada yapılan faaliyetler popüler birer eğlence haline geldi. Çeşitlilik barındıran bir doğanın insanların zihin sağlığı üzerindeki faydalı etkileri, halihazırda çeşitli çalışmalar ile küçük bir ölçekte de olsa belgelenmişti. Şimdiyse araştırmacılar çeşitlilik barındıran bir doğanın, Avrupa çapındaki bir ölçekte insanların refah düzeyini artırıp artırmadığını ilk defa inceliyorlar.

Bilim insanları bu amaçla “2012 Avrupa Yaşam Kalitesi Araştırması”ndan elde edilen verileri kullanarak, 26 Avrupa ülkesinde 26.000’den fazla yetişkinin çevresindeki tür çeşitliliği ile bu kişilerin yaşamdan duyduğu memnuniyet arasındaki bağlantıyı incelemişler. Tür çeşitliliği, Avrupa üreyen kuşlar atlasında kayda geçtiği şekliyle kuş türlerinin çeşitliliğine dayalı olarak ölçülmüş.

Çalışmanın baş yazarı Joel Methorst şöyle söylüyor: “Avrupalılar, yakın çevreleri yüksek bir tür çeşitliliği barındırdığı zaman yaşamlarından özel bir tatmin duyuyorlar. Bulgularımıza göre en mutlu Avrupalılar, gündelik yaşamlarında çok sayıda farklı kuş türü görebilen veya pek çok türe ev sahipliği yapan doğal muhitlerin yakınında yaşayan kişiler.”

Almanya Halle-Jena-Leipzig Bütüncül Biyoçeşitlilik Araştırma Merkezi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz