Biyolojik Cinsiyet; Vücut Yağı, Kanser ve Doğum Ağırlığını Belirleyen Genleri Etkiliyor

0
FotografiaBasica/iStock

Northwestern Üniversitesi Tıp Fakültesi, Chicago Üniversitesi ve Barselona Genomik Düzenleme Merkezi’nde çalışan 40 bilim insanının katıldığı ve üç gün önce Science bülteninde yayımlanan bir çalışmaya göre biyolojik cinsiyet, neredeyse her tip insan dokusundaki gen ifadesi üzerinde ufak fakat yaygın bir etkiye sahip.

Bu cinsiyet farklılıkları, pek çok işlevle ilişkili gende gözleniyor; bunların arasında insanların ilaçlara tepki verme şekli, kadınların hamilelik sırasındaki kan şekeri seviyeleri, bağışıklık sisteminin çalışma biçimi ve kanserin gelişme şekli de bulunuyor.

Cinsiyet ayrıca, bireyler arasındaki genetik farklılığın, onların gen ifade seviyelerini etkileme şekli üzerinde de zayıf fakat önemli bir etki oluşturuyor. Bilim insanları, erkeklerde ve kadınlarda bulunan belirli bir genetik değişkenin, her iki cinsiyette de gen ifadesini farklı bir dereceye kadar etkilediği 369 örnek keşfetmişler. Bu sayede araştırmacılar, genler ve karmaşık özellikler (tansiyon, kolesterol seviyeleri, meme kanseri ve vücut yağ oranı gibi) arasında daha bildirilmemiş 58 bağlantı keşfetmişler.

Proje lideri ve Northwestern Üniversitesi Feinberg Tıp Fakültesi’nde yardımcı eczacılık profesörü olan Barbara Stranger, “Bu keşifler, insan genetiğinde ve genom çalışmalarında cinsiyeti biyolojik bir değişken olarak görmenin önemini akla getiriyor” diyor.

Marla Paul/Northwestern Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz