Boz Fok Balıkları Büyük Bir Dönüş Yapıyor

1
63

Yaklaşık yüzyıl boyunca, New England’ın fok balıkları başına bir ikramiye vardı. Maine ve Massachusetts insanlara onları öldürmeleri için ödüyordu. Çünkü balık stoklarını tüketmişlerdi. Ayrıca etleri ve derileri için avlanırlardı. 1973 yılına gelindiğinde – Deniz Memelileri Koruma Yasası’ndan 1 yıl sonra hayvanları sistematik bir şekilde öldürmek yasaklandı. – yapılan nüfus sayımında Maine kıyılarında sadece 30 boz fok balığı bulunduğu tahmin ediliyordu.

O zamandan beri ABD’nin doğu kıyılarında yeniden Kanada’nın boz fok balıkları kolonileri yapmak için geri döndüler. Onların nüfusu Martha’s Vineyard, Nantucket ve Cape Cod’da büyüyor ancak bilim adamları gerçek sayılarını tahmin etmekte zorlanıyorlardı. Onları sahildeyken saymak zor ve pahalıydı.

Şimdi, Bioscience’de yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar daha kesin nüfus tahmini yapmak için Google Earth görüntülerini ve etiketli fok balıklarının verilerini birleştirdiler. Sonuç : East Coast’da önceden düşünülenden çok daha fazla boz fok balığı yaşıyor olabilir.

Duke Üniversitesi’nden deniz koruma ekolojisi uzmanı David Johnston yaptığı bir açıklamada “Geleneksel sayma yöntemlerine dayanan geçmiş araştırmalarda Güneydoğu Massachusetts kıyılarında yaklaşık 15.000 fok balığı olduğu görülüyor. Google Earth görüntüleri ve etiketli fok balıklarından alınan verileri birlikte kullanan teknolojimiz tahmin edilenden çok daha büyük olduğunu gösteriyor.”demiştir. 30.000 ile 50.000 arasında.

Johnston ve meslektaşları, birkaç yıl boyunca sahilde kaç tane fok balığının kaldığını saymak için Google Earth’ten yüksek çözünürlüklü resimleri kullandılar. Ayrıca, herhangi bir zamanda suyun içinde kaç tane olduklarını belirlemeye çalışmak için etiketlenmiş fok balıklarını 8000 saatten fazla izleyerek analiz ettiler.

Yazarlar, birçok uydudan geri dönen yüksek çözünürlüklü görüntülerle nüfus büyüklüğünü tahmin etmede bunun eski yöntemlere göre ucuz bir alternatif olabileceğini savunuyorlardı. Özellikle görüntüler veriler ile eşleştirildiğinde.

Geleneksel olarak, bilim adamları bazı hayvanları yakalar, onları işaretlerler. Sonra tüm nüfusun ne kadar büyüdüğünü tahmin etmek için işaretlenmiş hayvanları tekrar bulabilirler. Veya havadan sayım yapmak için uçak veya helikopter yolculuğu yaparlar. Buna karşın bu çalışmada fokların karaya karşı denizde ortalama ne kadar zaman geçirdiklerini tahmin etmek için sadece etiketlenmiş 8 fok balığının verilerini kullandı.

Hiç kimse yüzgeç ayaklı nüfus patlamasından memnun değil. Özellikle onları balık stokları için rekabet olarak gören balıkçılar. Son yıllarda, bazı gruplar boz fok balıklarının sayısının belirlenmesini savundu. Johnston bunun yasa dışı olmasının yanı sıra erken olabileceğini de söylüyor.

Boz fok balıklarının ne yediği, nerede ve nasıl yiyecek aradıkları ve ekolojik olarak balıkçılıkla etkileşime girip girmedikleri hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyoruz. Fokların yok edilmesinin balıkçılık verimini artıracak veya yerel ekosistem üzerinde olumlu etkiler sağlayacağı çok az kanıt bulunmaktadır.

Johnston, boz fok balıklarının iyileşmesinin korunması başarısının olması, bu gerçekten güzel bir şey. Biz deniz türlerine kötü şeyler yapmayı bırakırsak iyileşebilirler. Bu insanların farkına varması için önemlidir. Eğer korumaya yatırım yaparsak bu işi başarabiliriz.

1 YORUM

  1. “”Fokların yok edilmesinin balıkçılık verimini artıracak veya yerel ekosistem üzerinde olumlu etkiler sağlayacağı”” – İnsanoğlu insanın hırsları, bu gezegende yaşayan diğer canlılara yaşam olanağı sağlamadıkça, gün gelecek ekosistem çözümü “kökten” kendi sağlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here