Brezilya Kurbağası, 2 Sadık Eşiyle Bir ‘Haremde’ Yaşadığı Bilinen İlk Yüzergezer

0
2579
Fábio de Sá/AFP

Brezilya’nın yağmur ormanlarında yaşayan bir kurbağa türü, haremde yaşadığı gösterilen ilk yüzergezer oldu. Bu haremde bir erkek kurbağa, kendisine sadık olan iki dişi kurbağa ile eşleşiyor. Fakat baskın olan dişinin çok daha fazla çocuğu oluyor.

Estadual de Campinas Üniversitesi’nde hayvanbilimci olan Fabio de Sa’ya göre sözde çok eşliliğin, hayvanlar arasında en yaygın eşleşme sistemi olduğu düşünülüyor ve bu sistem daha önce kemikli balıklarda, sürüngenlerde, memelilerde, kuşlarda ve hatta bazı omurgasız hayvanlarda gösterilmiş.

De Sa, Çarşamba günü Science Advances bülteninde görülen ve çok eşliliğin artık tüm tetrapodlarda veya dört bacaklı hayvanlarda mevcut olduğunu gösteren yeni bir makalenin baş yazarı.

Hayvan eşleşme sistemleri, çok eşlilik ile tek eşlilik arasındaki bir süreklilik üzerinde bulunuyor (çok eşlilik, evrimde daha erken bir aşamayla bağdaştırılıyor). Çok eşlilik, bir türün yavrusu ebeveynlerden yoğun yatırım gerektirdiği zaman ortaya çıkıyor.

Çok eşlilik; erkekler dişiler için ve su ile besin gibi düzensiz çevresel kaynaklar için birbiriyle rekabet etmeye mecbur kaldığı zaman ortaya çıkma eğilimi gösteriyor.

De Sa ve meslektaşları, Brezilya’nın Atlantik yağmur ormanında yaşayan ve bolluk bölgelerinde çok eşli olduğu bilinen bir kurbağa türü olan Thoropa taophora‘nın, doğru koşullar altında çok eşlilik sergileyip sergilemeyeceğini araştırmak istemişler.

İssam Ahmet/Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here