Brezilya’daki Yerlileri Koruyan Uzman, İzole Kabilenin Attığı Okla Hayatını Kaybetti

0
2486
Brezilya'daki Seringueiras bölgesi. Google Maps

Brezilya’daki yerliler üzerinde önde gelen uzmanlardan birisi, görünüşe göre Amazon yağmur ormanında yaşayan izole bir kabile üyesinin fırlattığı okla ölümcül şekilde yaralanıp hayatını kaybetmiş.

Brezilya hükümetinin yerli işleri bürosu FUNAI’den Perşembe günü yapılan açıklamaya göre; dış dünya ile teması az olan veya hiç olmayan yerli grupları koruma programının başındaki isim Rieli Franciscato (56), kuzeydeki Rondonia eyaletinde yer alan ücra Seringueiras bölgesinde hayatını kaybetti.

FUNAI, Franciscato’nun ölüm sebebini açıklamayı reddetti.

Fakat bölgedeki fotomuhabir Gabriel Uchida’ya göre Franciscato, “izole Cautario Nehri grubu” şeklinde bilinen bir kabileyi izlerken vurulmuş.

Franciscato’ya bir polis devriyesi eşlik ediyormuş. Ancak görgü tanıklarının söylediğine göre grup ok yağmuruna tutulduğunda, taşıtın arkasına koşup siper almışlar fakat Franciscato göğsünden vurulmuş.

En yakındaki hastaneye götürülmüş fakat kısa süre sonra hayatını kaybetmiş.

Uchida, Fransa Haber Ajansı’na gönderdiği bir epostada kabilenin “barışçıl bir grup şeklinde bilindiğini” söylüyor.

“Bölgede en son Haziran ayında ortaya çıkmışlardı… Büyük bir gruptu, çok barışçıllardı. Hatta birinin evine hediyeler bile bırakmışlardı” diyor.

“Bu sefer, sadece beş silahlı erkek vardı; bir savaş grubu… Bu durum, ‘intikam’ almak istemelerine yol açan bir şeylerin olmuş olabileceği anlamına geliyor.”

Bu gibi gruplar, bazen kaçak madenciler veya avcılar bölgelerini taciz ettiği zaman şiddetli şekilde saldırmışlar.

Uchida, bölgede buna benzer faaliyetlere yönelik bazı raporlar olduğunu söylüyor.

Fransa Haber Ajansı. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here