Bu Alet Hastaneden Uzaktakilerin Bile Hayatını Kurtarabilecek!

0

Askerlerden sivil halka kadar, hayat kurtaran ilaçlara anında ulaşmak neredeyse imkansız, dünyamız globalleşmiş olsa da. Çünkü bu ilaçların içerisindeki proteinler soğukta muhafaza edilmeli, aksi takdirde etkileri kaybolur. Ancak Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı’ndan bir grup bilim insanı anında kullanılabilecek proteinler üretebilen küçük bir biyo reaktör geliştirdi.

Normalde bu tür proteinler üretmek için bilim insanları canlı hücreler kullanıyor ancak üretilen biyo reaktörün buna ihtiyacı yok. Alet silikondan yapılma iki kanaldan oluşuyor ve yaklaşık 5 metre uzunluğunda. Kanallar arasındaki küçük delikler sayesinden enzimler ve protein üretmek için kullanılan diğer gereksinimler birbirinden hem ayrı duruyor hem de gerektiğinde etkileşime geçiyor. Etkileşim için ise aleti çalıştırmak yeterli. Elbette önce kanallara hangi protein üretilecekse onu üretmek için ihtiyaç duyulan kimyasallar üretilmeli.

Ekip aletin maliyetinden bahsetmiyor, tek istekleri ihtiyaç olduğundan hiçbir şey dert edilmeden bu aletin kullanılması. Birçok hayatın bu alet vasıtasıyla kurtulabileceğinden ümitliler.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz