Bu Kuşlar Sihirbazlık Numarasına Kanmıyor

0
213
Fransız usulü düşürme hareketini izleyen bayağı alakarga. Fotoğraf: Elias Garcia-Pelegrin

Aile üyelerinizi ve arkadaşlarınızı sihirbazlık numaralarıyla etkileyebilirsiniz. Fakat bu numaraları, hayvanlar ve insanlar arasındaki algı farklılıklarını incelemek için de kullanabilirsiniz. Araştırmacıların yeni çalışması, bayağı alakargaların (Garrulus glandarius) el çabukluğuna bizim kadar kanmadıklarını gösteriyor.

Alakargalar ve diğer büyük beyinli kuşlar, yiyecekleri gagalarında saklamak ve muhtemel hırsızlardan uzak tutmak için sıklıkla el çabukluğu benzeri yöntemler kullanıyor. Bu durum, bir insanın yaptığı sihir numarasına nasıl tepki vereceklerinin de merak edilmesine yol açıyor.

İngiltere’deki Cambridge Üniversitesi’nde çalışan psikolog Elias Garcia-Pelegrin, The Academic Times gazetesine şöyle söylüyor: “Sihirbazlık numaraları, beklentilerinize uymadığı için işe yarıyor”

“Hal böyle olunca, başka zihinlerdeki beklentilerin de bizim gibi olup olmadığını kontrol etmek amacıyla bu sihirbazlık numaralarını kullanabiliriz.”

Bir bayağı alakarga, gösterilen göz yanılsamasından sonra seçim yaparken. Fotoğraf: Elias Garcia-Pelegrin

Hem kuşların hem de insanların yer aldığı bir dizi testte alakargaların, gerçek bir hareketten ziyade beklenen bir hareketin olduğu el çabukluğu yöntemlerine insanlar kadar kolay kanmadıkları ortaya çıkmış. Bu durum, kuşların yakalama gibi eylemlerde bize göre farklı beklentilere girdiğini gösteriyor.

Deneye katılan insanların çoğu, gösterilen üç farklı hareketin hepsine kanmış. Fakat kuşlar sadece hızlı geçiş hareketiyle kandırılabilmiş. Araştırma PNAS bülteninde yayımlandı.

David Nield/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here