Bu Nebula Benzersiz Bir Olgu Barındırıyor: İki Yıldızın Etrafında Dönen Üçüncü Bir Yıldız

0
ESO

Şili’deki Çok Büyük Teleskop (VLT) tarafından çekilen bu olağanüstü görüntü, daha önce hiç görülmemiş bir şey içeriyor: Birbirine yakından bağlı iki yıldızın etrafında dönen üçüncü bir yıldızın yer aldığı gezegenimsi bulutsu (nebula)…

NGC 246 şeklinde bilinen, bazen Kafatası Bulutsusu veya Pac-Man Bulutsusu şeklinde de adlandırılan o üçüncü yıldız, bulutsunun keşfinden yüzlerce yıl sonra tespit edilmiş. Bunun sebebiyse, yıldızlar ve onların etrafında dönen gazların oluşturduğu şekiller.

Teleskoplarımızla görülen başka hiçbir bulutsuda böyle bir düzen yok. Bu göksel olgu, genelde yaşamlarının sonunda dış katmanlarını atan bir veya iki merkezi yıldızın etrafında oluşuyor.

ESO

Burada, birbirinin etrafında dönen beyaz bir cüce yıldız ve soluk kırmızı bir cüce yıldız (aslında bu görüntüde göremiyorsunuz) ile bu iki yıldızın etrafında dönen üçüncü bir yıldız bulunuyor. Üçüncü yıldız, iki yıldızın birbirlerine olan uzaklığından yaklaşık dört kat (Dünya ile Güneş’in uzaklığının 1.900 katı) daha uzak.

Eğer teknik bilgi istiyorsanız, bu hiyerarşik bir üçlü yıldız sistemi. Bildiğimiz hiçbir gezegenimsi bulutsu, bu olguyu sergilemiyor. Bu gezegenimsi bulutsulardan yaklaşık 1.800 tane tespit edilmiş. Ancak binlercesinin daha olduğu düşünülüyor.

David Nield/ScienceAlert. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz