Bu Örümcek 30 Dakika Boyunca Su Altında Gizlenebiliyor

0
150
Fotoğraf: Lindsey Swierk

Binghamton Üniversitesinde yürütülen bir çalışmaya göre tropik bir örümcek türü, bir hava tabakası yardımıyla su altına girip yırtıcılardan 30 dakika boyunca gizlenebiliyor.

Binghamton Üniversitesinde biyolojik bilimler yardımcı profesörü olan Lindsey Swierk, büyük bir tropik örümceğin (Trechalea extensa) insanlardan kaçarak su altında gizlendiğini görmüş. Bu kaçmak için suyu kullandığı daha önce bilinmiyormuş. Swierk daha önce de Kosta Rika’da yırtıcılardan gizlenmek için 16 dakika boyunca su altında kalabilen bir kerkentele türü gözlemlemiş.

“Birçok tür için ıslanmak ve vücut ısısının düşmesi, hayatta kalma bakımından neredeyse yırtıcılarla uğraşmak kadar tehlikelidir” diyor Swierk. “Trechalea örümceklerinin daha önce su altında gizlendiği bilinmiyordu; bu kadar uzun süre gizlenebildikleri ise kesinlikle bilinmiyordu.”

Örümcek su altında yaklaşık 30 dakika geçiriyor. Battığı esnada, bütün vücudu boyunca bir tabaka oluşuyor. Swierk ve meslektaşları, örümceğin vücudunu kaplayan ince kılların hava tabakasını sürdürmeye yardımcı olduğunu düşünüyor. Tabaka, su altındayken ısı kaybını önlüyor veya suyun, örümceğin solunum organlarına girmesine engel oluyor.

“Su altında bulunduğu sırada örümceği çevreleyen hava tabakasının, örümceğin bütün vücut yüzeyini kapsayan su itici kıllar sayesinde devam ettiği görünüyor” diyor Swierk. “O kadar bütün bir tabaka ki, örümcek sanki gümüşe batırılmış gibi görünüyor. Hava tabakası, solunum geçitlerinin sudan uzak tutulmasına yardımcı olabilir çünkü bu örümcekler hava soluyor. Hava tabakası ayrıca örümceğin vücut ısısının su akıntısına gidişini en aza indirmeye yardımcı olabilir.”

Bulgular geçtiğimiz ay Ethology bülteninde yayımlandı.

 

 

 

 

Kaynak: Binghamton Üniversitesi. Çeviren: Ozan Zaloğlu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here