Yakından Çekilen Bu Fotoğraflardaki Ufak Nesneleri Tahmin Edebilir misiniz?

0
İkinci sıra. Daniel Knop/Ufak Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2020

Mikroskoplar, fotoğrafçılık moda olmadan en az 300 yıl önce icat edilmiş. Fakat birinin (daha doğrusu, ABD Ordusu’ndaki bir cerrahın) bu ikisini birleştirerek, bilimi halkın gözünde daha ışıltılı hale getirmesi yine de zaman almış.

Aradan geçen bir buçuk yüzyılın ardından araştırmacılar, halen fotomikrografi yoluyla sanatsal becerilerini perdahlıyorlar. Kanser hücrelerinden yeni tomurcuklanan yaşama kadar, güçlü merceklerin birleştirilmesiyle yakalanan bakış açıları; denk gelmenin zor olduğu bir güzellik ve teknik detay seviyesi sunuyor. Ufak Dünya Yarışması ödülleri de en keskin, en benzersiz görsellere laboratuvar dışında biraz sahne ışığı tutarak bu amaca ulaşıyor. PopSci, fotoğraf kategorisinde bu yılın bazı kazananlarını seçerek size tahmin yürütme ve göz atma fırsatı sunuyor.

İkinci sıra. Daniel Knop/Ufak Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2020

10 kat yakınlaştırılmış bir mikroskop merceğinden görülen bu nesne, dokuz günlük bir dönem süresince hızlı bir büyüme geçiriyor. Bunun bir balık yağı hapı olmadığı açıklık kazanmıştır herhalde (fakat çok da uzak değil!).

Cevabı görmek için tıklayın

Bir palyaço balığının embriyosu


Altıncı sıra. Robert Markus ve Zsuzsa Markus/Ufak Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2020

Eş odaklı görüntüyle birlikte, bu taneli numunenin yeniden oluşturulan 3 boyutlu en kesit görüntülerine bakıyoruz. Renklerde de bilgisayar dokunuşu var.

Cevabı görmek için tıklayın

Bir hebe çalısına ait polen


Onüçüncü sıra. Justin Zoll/Ufak Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2020

Bir etanol ve su çözeltisinin ısıtılması, sanki başka dünyadan gelen böyle bir oluşuma yol açmış. Görüntü, yapının zenginleştirilmesi için polarize ışık filtreleriyle çekilmiş.

Cevabı görmek için tıklayın

Glutamin ve beta alanin amino asitleri


Üçüncü sıra. Igor Siwanowicz/Ufak Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2020

40 kat yakınlaştırılan bu dişli vücut parçası, sümüksü bir hayvanın günlük yaşamında çok önemli bir rol oynuyor. Bizdeki insan versiyonu ise çok daha az metalimsi görünüyor.

Cevabı görmek için tıklayın

Salyangoz dili


Yirminci sıra. Dorit Hockman ve Vanessa Chang-Morrison/Ufak Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2020

Bunun bir çeşit iskelet olduğu açık. Fakat aydınlatma ve yansıtmaya oynayan bu basit parlak alan yaklaşımı, karmaşık kemik yapısına biraz gizem katıyor.

Cevabı görmek için tıklayın

Meyve yarasası iskeleti


Onaltıncı sıra. Alexander Klepnev/Ufak Dünya Fotoğrafçılık Ödülleri 2020

Bazen en mütevazı fotoğraf konularının, en iyi ilham perileri olduğu ortaya çıkar. 9 kat yakınlaştırılan bu gündelik aksesuar, tahmin ettiğinizden daha engebeli ve karmaşık görünüyor.

Cevabı görmek için tıklayın

Naylon çorap

Popular Science Ekibi. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz