Bu Yeni Bellek Türü, RAM ve ROM’un yerini alabilir

0

Karpuz ve peynir gibi, tuz ve biber gibi, (nefret etmeyi) sevdiğiniz ve o görünüşte mükemmel olan çift gibi, bilgisayar belleğinin iki baskın çeşidi de birbirlerini gerçek anlamda tamamlıyorlar.

Salt okunur bellek (ROM), bilgisayarlarımızın ve akıllı telefonlarımızın nasıl açılacaklarını bilmelerini sağlar. Rastgele erişimli bellek (RAM) ise, bu bilgisayarlarda yazılımları çalıştırmamıza olanak tanır.

Geçmişte, ihtiyacımız olan tüm şeyler bunlardı. Ancak şimdi üçüncü bir bellek türü sahneye çıktı ve kendisi her şeyi, üstelik biraz daha fazlasını tek başına yapabiliyor.

Çin’in Şangay şehrinde bulunan Fudan Üniversitesindeki bilim insanları, yeni teknoloji hakkındaki çalışmayı geçenlerde Nature Nanotechnology bülteninde yayınladılar.

“Neden yeni bir bellek türü üretmekle uğraşıyoruz ki?” diye düşünebilirsiniz. Çünkü bütün çiftlerde olduğu gibi, RAM de ROM da kendi başlarına mükemmel değiller.

Sistemler, Rastgele Erişimli Bellek (RAM) üzerinde depolanan veriye hızlı şekilde erişebilse de, cihazınızı kapattığınız vakit RAM’de bulunan bütün veriler kayboluyor.

Kaydedilmemiş olan bir metin belgesini düşünün (evet, diken üstünde duruyorsunuz). Bilgisayarınızı kullanırken belge oradadır çünkü RAM, metin yazılımını çalıştırıyordur. Ancak bilgisayarınız aniden kapanırsa, belgeye güle güle dersiniz.

ROM’da depolanan bilgiler kalıcıdır. Ancak bilgisayarınız, verileri ROM’a o kadar hızlı şekilde yazamaz.

Çinli araştırmacılar, ürettikleri yeni tip bilgisayar belleğinin her iki belleğin de en iyi özelliklerini taşıdığını ve ayrıca yeni bir özelliğinin olduğunu söylüyorlar: Belleğin verileri ne kadar uzun süre tutacağına karar verebiliyorsunuz.

Baş araştırmacı Zhang Wei, China Daily gazetesine şöyle söylüyor: “İnsanlar gelecekte, içindeki verinin diyelim ki sadece üç gün geçerli olduğu bir disk teslim alabilecekler. Bu durum, bilginin güvenliğini artıracak.”

“İnsanlar ayrıca yeni teknolojiyle birlikte kişiye özel flaş belleklere sahip olabilecekler. İçeride depolanan veri, belirlenmiş bir zamanda düzenli şekilde boşaltılacak.”

Bu ilave özellik, yeni tür bilgisayar depolamasını piyasadaki RAM ve ROM’a karşı güçlü bir rekabetçi haline getirebilir, ancak araştırmacılar bunun ne zaman gerçekleşeceği konusunda yorum yapmıyor.

O zamana kadar RAM ve ROM, bilişim dünyasının ayrılmaz ikilisi olarak hüküm sürmeye devam edecekler. Daha iyi bir şey ortaya çıkana kadar, ikisinin de eksikliklerine katlanmak zorunda kalacağız.

 

 

 

 

Futurism

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz