Bütün Kulaklıklar Akıllı Hale Getirilebilir

0
50
Araştırmacılar, cihazın daha küçük bir sürümü üzerinde çalışıyor. Fotoğraf: Siddharth Rupavatharam

Akıllı olmayan kulaklıkları akıllı hale nasıl dönüştürürsünüz? Rutgers Üniversitesi’nde çalışan araştırmacılar, kulaklıkları algılayıcılara dönüştürmenin ucuz ve kolay bir yolunu bulmuşlar. Bu kulaklıklar akıllı telefonlara takılabiliyor, kullanıcılarını tanıyabiliyor, onların nabızlarını izleyebiliyor ve başka hizmetler gerçekleştirebiliyorlar.

HeadFi adı verilen bu yeni icat, sıradan kulaklığı bir algılama cihazına dönüştüren ve cihazlara takılabilen küçük bir kulaklık adaptörüne dayanıyor. Sıradan kulaklıklar, akıllı kulaklıklardan farklı olarak algılayıcı içermiyor. HeadFi, sahip olduğu dahili algılayıcılar yardımıyla algılama özelliklerinin keyfini çıkarmayı sağlıyor ve akıllı kulaklık satın alma ihtiyacını ortadan kaldırıyor.

HeadFi baş mucidi Xiaoran Fan, “HeadFi, dünya çapındaki milyonlarca sıradan kulaklığı basit bir güncelleme yardımıyla akıllı kulaklığa dönüştürebilir” diyor. Doktorasını Rutgers Üniversitesi’nde yapan ve araştırmayı üniversitedeki son yılında tamamlayan Fan, şimdi Samsung Yapay Zeka Merkezi’nde çalışıyor.

Makalede aktarılanlara göre dünya çapındaki en meşhur giyilebilir cihazlar olan kulaklıklar, dokunmaya dayalı kontroller gibi yeni işlevler ortaya çıktıkça daha akıllı hale geliyor. Bu gibi işlevler, genelde pek çok akıllı telefonda bulunan ivmeölçer, jiroskop ve mikrofon gibi yardımcı algılayıcılara dayanıyor.

HeadFi, halihazırda bütün akıllı telefonlarda bulunan iki cihazı çok yönlü bir algılayıcıya dönüştürüyor ve kulaklıkları akıllı telefon gibi bir eşleşme cihazına bağlayarak çalışıyor. İlave yardımcı algılayıcı eklenmesi ve kulaklık donamının değiştirilmesi gerekmiyor. Bunlar, kulaklıkların ağırlığını ve boyutunu artırabilir. Dönüştürülen bir kulaklık HeadFi’ye takılarak, aynı anda algılama görevleri yürütüp müzik çalabiliyor.

Rutgers Üniversitesi. Ç: O.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here