“Harry Potter” Yengeci Bulundu

0

Yeni bir yengeç türü bulundu ve muggle değil. ZooKeys dergisinin geçen ay yayımlanan yazısında tanıtılan yakın zamanda keşfedilen yengeç Harryplax Severus, adını Harry Potter’ın iki karakterinden alıyor.

Sadece bir santimetre genişliğinde ve boyunda olan bu küçük ve sihirli deniz canlısı, deniz mahsüllerinden oluşan ziyafetinizde tabağınızın üzerinde büyük bir lütufla yer alacaktır. Guam sahillerinde, karanlık gediklerin derinliklerinde, eski mercan resiflerinin bir parçasında yaşıyor. Karanlık şartlarda yaşamayla beraber gelişmiş aşırı derecede küçük ve hareket yeteneği olmayan gözleri var. Yengeç, kısıtlı görme yeteneğini telafi etmek amaçlı uzun antenlere ve yaşadığı çevrede rahat hareket edebilmek için uzun bacaklara sahip.

Yengecin Harry Potter evreninde yeri olmadığı halde ZooKeys dergisinin başta gelen yazarlarından Jose C. E. Mendoza, büyük bir Harry Potter hayranı ve yengecin isminin favori kitaplarından olan Harry Potter’dan alınmasını istedi. İsmin ilk kısmı –Harryplax– hem Harry Potter’a hem de 20 yıl önce yengecin bu türünü ilk olarak toplayan araştırmacı Harry Conley’a ithafen verilmiş.

İsmin ikinci kısmı –Severus– ise ilki gibi iki amaca hizmet ediyor. Araştırmacılar bunu dergide (bilimsel literatürün yanında spoiler da vererek) şu şekilde açıklıyor:

Severus ismi (sert, pürüzlü, titiz) yengecin toplanmasının titiz ve yorucu bir işleme dayandığını anlatıyor. Aynı zamanda isim, Harry Potter romanlarının bir karakteri olan Profesör Severus Snape’in kötü tanınmış ve yanlış anlaşılan biri oluşuna kinaye olarak gönderme yapıyor. Profesör Severus Snape’in adının verilmesi fikri, hikayede önemli sırları saklaması ve bu sırların sonradan ortaya çıkması gibi yeni türün de şimdiye kadar keşfedilmemiş olması ve ancak 20 yıl sonra toplanabilmesine ithafen düşünülmüş.

Evet oldukça karmaşık, ama kabul edin yine de hoş!

Bu yengeç Harry Potter dünyasından isim alan ilk hayvan değil. Bir dinozor türü de adını Harry Potter’ın büyücülük okulu olan Hogwarts’tan alıyor. Geçen yıl, biyologların Hindistan’da buldukları bir örümceğin ise seçmen şapkayla çarpıcı bir benzerliği vardı.

Örümceğe filmlerdeki seçmen şapkadan esinlenerek isim verdik! :) Eriovixia gryffindori ile tanışın. Makalenin linki: https://goo.gl/JZYe6A

Ve son bir örnek olarak 2014’te Tayland’ta bir yaban arısına J.K. Rowling’in kitaplarında yer alan hapishane bekçisi olan ruh emicilerin ismi verildi. Kurgusal karakterlerden farklı olarak, yaban arısı odadaki bütün mutluluğu alıp götürmüyor fakat kurbanlarını yemeden önce onları hareketsiz bırakıyor.


Çeviren: Firdevs Şahin

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz