Büyük Cisimdeki Kuantum ‘Tekmesi’ İlk Defa Ölçüldü

0
LIGO projesinde iki algılayıcı bölgesi işletiliyor: Biri Vaşington'un doğusundaki Hanford yakınlarında, diğeri ise Louisiana eyaletindeki Livingston'da (burada gösterilen). LIGO Ortaklığı

Buluş, LIGO takımının çok daha fazla kütleçekim dalgası keşfetmesine yol açabilir.

Kuantum etkileri bizi sürekli itip kakıyor. Şimdiyse, biraz şaşırtıcı olan bu gerçeğin gözlemsel kanıtları var.

Yeni bir çalışmada aktarılanlara göre Lazer Girişimölçerli Kütleçekim Dalgası Gözlemevi (LIGO) Bilimsel Ortaklığı’nda çalışan araştırmacılar, kuantum dalgalanmalarının son derece hassas bir cihaza uyguladığı ufak tekmeyi ölçmüşler.

Üstelik bu tekme o kadar küçükmüş ki, LIGO’nun 40 kilogram ağırlığındaki aynalarını sadece 10^-20 metre hareket ettirmiş.

Çalışmanın eş yazarı ve Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’ndeki Kavli Astrofizik ve Uzay Araştırmaları Enstitüsü’nde araştırmacı olan Lee McCuller, bir açıklamada şöyle söylüyor: “Bir hidrojen atomu 10^-10 metre boyutunda. Bu yüzden aynalarda meydana gelen hareket, bizim için bir hidrojen atomu kadar. İşte bunu ölçtük.”

Bu gibi kuantum etkileri, daha önce başka araştırma grupları tarafından da ölçülmüş ancak hiç bu ölçekte olmamış. Araştırma takımının söylediğine göre LIGO’nun bu aynaları, daha önce gözlenen “tekmelenmiş” cisimlerden yaklaşık 1 milyar kat daha ağır. LIGO ile 2015 yılında kütleçekim dalgaları ilk kez tespit edilmişti. Takım üyelerinin söylediğine göre bunu yapmak için, bir protonun genişliğinden 1.000 kat daha küçük bir mesafe değişikliğinin ölçülmesi gerekmişti.

Mike Wall/Space. Ç: O.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz