CASSİNİ, TİTAN’DA BAZI ESİNTİLİ YAZ METAN BULUTLARI GÖZLEMLEDİ

0
119

Güneş koruyucuya ihtiyacınız olmayabilir, fakat kesinlikle bir ya da iki battaniye isteyeceksiniz.

Atmosfere doğru hareket eden parlaklıklar, belli olmasa da , bulut.

Kuzey yarım kürede yaz ve bunun anlamını biliyorsunuz: Metan bulutları. Sıcaklık -292°F (-180°C) ’ye kadar yükselecek, güney yarım küreden altı derece daha sıcak, ve göller hidrokarbon yağmurları ile kabaracak. Titan yazına hoşgeldiniz. İyisi mi alışmaya çalışın , çünkü 7,5 yıl sürecek.

Titan, Satürn’ün en büyük uydusu, şimdiye kadar keşfettiğimiz Dünya’ya en çok benzeyen  yeryüzü olarak kabul ediliyor. Mevsimlere ve bizim ki gibi sıvı yağış döngüsüne sahip. Titan’da mevsimlerin her biri 7,5 yıl sürüyor ve hidrokarbon göllerine ,su yerine, metan ve etan yağmurları yağıyor ve bulutların içine çöküyor. 2004’te ,Cassini uzay aracı Titan’a vardığında, Kuzey yarımkürede kıştı. Şimdi yaza denk geldik, NASA kalın atmosfere doğru hareket eden parlak metan bulutlarını görebildi.

Yaz gibi görünüyor, değil mi?

Titan’ın kuzey kutbunda yazın anlamı, metan yağmuru fırtınası.En azından NASA’nın tahmini bu yönde. Mevsimler çok uzun olduğu için, bu kuzey yarımkürede yazı ilk defa bu kadar yakından gözlemleyebilecek. Burada “yakın”ın anlamı yaklaşık 300.000 mil (482.800 km) anlamına geliyor ki  y en yakın Cassini Titan’a buradan devam edecek.   Bulutların bu yeni patlaması, NASA’nın şimdideye kadar gördüğü en parlak patlama. Ekim 2016 ‘da, Cassini bu görüntüyü yakaladığında, gözümüze ilişmişti.

NASA’nın bu fotografı “Sent in the Clouds (Bulutların Arasından Gönderildi)” olarak adlandırdığını bilmek önemli. Bravo, NASA!

Üst kısma doğru olan kara lekeler, hidrokarbon gölleri. Hidrokarbon gölleri kuzey de güneyden daha yaygınlar, yazın yağmurların orada daha fazla yağmasının sebebi bu olabilir. Çevresinde daha fazla sıvı hidrokarbon olması demek , atmosfere buharlaşmaları ve yoğunlaşıp buluta dönüşmeleri için daha fazla fırsat anlamına gelir. Onları bu çok pürüzlü, sınırda yer alan anti-iklimsel GIF’te hareket ettirdiklerini görebilirsiniz.

Sonuç olarak Titan’ın bu sonogram görüntüsü  size yeterince çekici olmasa da, NASA  Titan’nın yazın nasıl görünebileceği konusunda sanatsal bir sunum yaptırdı.

Ahh o tembel, çılgın, bulutlu yaz günleri ..
Titan ayın Yeni Zelası gibidir-metan yağmurundan kriyovolkanlarına kadar her şey aynı yerde

Umarız , Cassini bu yıldan sonra kendini parçalara ayırmadan önce bu parıltılı metan bulutlarının  daha çok görüntüsünü yakalayabilir. Şimdilik, Dünya’daki yazın tadını çıkarın ve son derece yaşanabilir bir gezende olduğumuz için ne kadar şanslı olduğumuzu düşünün.

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here