Çatı Üstü Güneş Panelleri Amerikayı Kurtaracak!

0

Ekran Resmi 2016-06-20 14.46.03

Ecrin Yağız

Başımızın üzerinde bulunan ve bizleri kardan, yağmurdan, güneşten koruyan çatılarımıza ne kadar minnet duysak az. Çeşitli boyutlarda ve şekillerde karşımıza çıkan ve bizlere bir sığınak olan çatılar aynı zamanda elektrik üretimi için de yeterince yararlanılmayan bir kaynak olabilir.

Amerika Enerji Bakanlığı Ulusal Yenilenebilir Enerji Laboratuarı (NREL) geçtiğimiz hafta yayınladığı bir raporda, Amerika’daki çatıların güneş panellerine uygunluğunu gündeme getirdi.

Kurum, Amerika’nın 128 farklı şehrindeki binaları, PV (fotovoltaik) güneş panellerine olan uygunluklarına ve her bölgede üretilebilecek enerji miktarına göre inceledi. İncelemede farklı büyüklükteki binalar tercih edilirken, coğrafi uygunluklarının ölçülebilmesi için şehirler farklı bölgelerden seçildi. Tahminler bölgeden bölgeye değişiklik göstermekle beraber, rapora göre ABD enerji ihtiyacının %39’u çatı üstü güneş panellerinden karşılanabilir.

Üstelik NREL’in yaptığı tahminlerin küçük çaplı olduğu düşünüldüğünde, belirtilen %39 oldukça iyi bir oran.

“Raporun, yere monte PV sistemlerin katkısı dâhil edilmeden, yalnızca güneş paneli taşıyan veya taşımaya uygun olan çatıların potansiyeli göz önünde bulundurularak yazıldığını belirtmekte fayda var. ” diyor eş yazar Robert Margolis.

“Kentsel alanlardaki elektrik üretimi birtakım uygulamalarla tahminlerin üzerine çıkartılabilir; çatıların uygunluk ölçütünün daraltılması, park alanı gibi pek çok açık alandaki gölgeliklerin üzerine PV sistemlerin yerleştirilmesi ya da binaların cephelerinin PV sistemler ile bütünleştirilmesi bunlardan bazıları… Ayrıca yayınlanan sonuçlar, zamanla iyileşmesi beklenen modül performansları ile ilgili varsayımlara da oldukça hassas.”

Sonuç olarak, ABD’nin güneş panellerinden elde edebileceği toplam enerji miktarı, zemine monte edilen veya su üzerinde bulunan güneş enerji panellerini de eklediğimizde oldukça artıyor. Ayrıca Ay’daki kendini yenileyen güneş panellerini de eklemek isterseniz, güneşten elde edebilecek toplam enerji miktarı tahmin edilenin çok daha üzerinde olacaktır.

Uzaya yerleştirilmesi planlanan güneş panelleri fikri bekleye dursun, Dünya’daki araziler ve başımızın üzerindeki çatılar önemli bir hammadde olarak kullanılmaya hazırlar.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz