CDC: Koronavirüs, Yüzeylere ya da Nesnelere Dokunmakla Kolay Kolay Yayılmıyor

0
2885
Shutterstock

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri’nin (CDC) internet sitesinde güncellenen bir ifadeye göre yeni koronavirüs, yüzeylere veya nesnelere dokunmakla “kolay kolay yayılmıyor.”

NBC News haber kanalına göre kurum, bu değişikliği 11 Mayıs günü sessiz sedasız yaptı. Sitenin iç incelemesi sırasında yapılan değişiklik, CDC sözcüsü Kristen Nordlund’ın CBS News’a aktardığı üzere “kişiden kişiye yayılımın haricinde diğer yayılma türlerini açıklığa kavuşturma” amacı taşıyor.

Fakat NBC News’a göre, virüs parçacıklarının yüzeylerde ne kadar bulaşıcı olduğuna yönelik yeni veri olmadığı görülüyor.

17 Mart’ta The New England Journal of Medicine bülteninde yayınlanan önceki araştırmaya göre; koronavirüsün havada 3 saate kadar, bakır üzerinde 4 saatte kadar, mukavvada 24 saate kadar, plastik ve paslanmaz çelikte 72 saate kadar yaşayabildiği bulunmuş. Fakat SARS-CoV-2’nin yüzeylerde ne kadar uzun süre kalabildiği ve bu yüzeylerin ne kadar bulaştırıcı olabileceği hâlâ belli değil.

CDC, internet sitesinde koronavirüsün, “insanlar arasında çok kolay ve aralıksız bir şekilde” yayıldığını ve bunun, ana yayılma yolu olduğunu söylüyor. Ancak manşetin altında, “virüs başka şekillerde kolay kolay yayılmıyor” yazıyor. Manşetin altında önceden, “bulaşmış yüzeylere veya nesnelere temasla yayılma” yazıyordu.

Fakat kurum, COVID-19’un kişiden kişiye bulaşmanın ötesinde diğer yollarla da yayılmasının “mümkün” olduğunu yazıyor. Kuruma göre bunların arasında yüzeylere veya nesnelere dokunup, ardından ağza, burna veya gözlere dokunmak ya da hayvanlar ve insanlar arasında yayılma var fakat bunların, ana bulaşma yolları olduğu düşünülmüyor. Fakat siz yine de ellerinizi sık sık yıkayın, ellerinizi yıkamadan yüzünüze ya da başkalarına dokunmamaya çalışın ve diğer insanlardan 1-2 metre uzak durun.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here