“Çekiçkafa” İlk Uçuşunu Yaptı

0

Ne acayip bir uçak!

Aerodinamik kuralları tasarımda zorunlu bir zarafet, pürüzsüz yüzeyler gerektirir. Piaggio Aerospace ise uçuşla ilgili bu romantik düşüncelere itici pervanelerin ve kanatçıkların buluştuğu çirkin mi çirkin bir uçakla gölge düşürüyor. Buna rağmen, Piaggio’nun Abu Dabi’de düzenlenen Uluslararası Savunma Fuarı’nda (IDE) duyurduğu gibi, Hammerhead (çekiçkafa) uçuyor!

Hammerhead prototipinin ilk başarılı uçuşu geçtiğimiz Aralık ayında bir İtalyan hava üssünde gerçekleştirildi ve uçak Akdeniz üstünde de uçtu. Hammerhead bir Orta İrtifa Yüksek Dayanım (MALE) dronu; demek oluyor ki 45.000 feet (13,5 km) kadar yükseğe tırmanıp 16 saat kesintisiz uçabiliyor. Dronun gövdesi Piaggio’nun insanlı lüks uçağı olan ve askeri kullanıma da uyarlanan P.180 Avanti modelini andırıyor.

Hammerhead’in ilginç yanı uçuş hızı. Gözlem dronu olduğu için saatte 250 km gibi düşük bir hızla devriye gezebilecek. Ama hep yavaş gitmesi gerekmiyor ve tasarlandığı gibi çalışırsa Hammerhead gerektiğinde saatte 800 km hıza çıkabilecek. İşte bu harika.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz